Kultura

Fałaty wracają po 67 latach

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 09:28
Muzeum Narodowe w Warszawie odzyskało swoją własność. Dwa zrabowane w czasie wojny obrazy Juliana Fałata wracają do Polski.
Audio
  • O odzyskaniu obrazów Juliana Fałata - IAR Sylwia Białek, Nowy Jork

Uroczystość przekazania dzieł sztuki odbyła się w konsulacie w Nowym Jorku. Minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że szczególnie jeden, zatytułowany "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" jest przełomowy w twórczości Juliana Fałata.

Ta akwarela, znana również pod tytułem "Polowanie w Nieświeżu", należy do większej grupy obrazów Fałata związanych z polowaniami w białoruskich lasach należących do książąt Radziwiłłów. Natomiast "Przed polowaniem w Rytwianach" to obraz należący do najbardziej popularnej tematyki twórczości Fałata. Jego powstanie ma związek z pobytem artysty w majątku hrabiów Potockich na kielecczyźnie, który miał miejsce w II połowie lat 90. XIX wieku.

Po 67 latach obrazy wracają do Polski, między innymi dzięki pomocy federalnej agencji dochodzeniowej.  - Pierwszy raz zastosowaliśmy procedurę aresztowania obrazów, okazała się słuszna, nie prowadziliśmy negocjacji z właścicielkami - relacjonował minister kultury. Podkreślił, że dzięki pomocy amerykańskich służb celnych udało się doprowadzić do szczęśliwego finału.

Julian
Julian Fałat (1853-1929), Przed polowaniem w Rytwianach, przed 1901 r., olej na płótnie, 50 x 150 cm

 

Prezydent Bronisław Komorowski mówił w czasie uroczystości, że czuje się jak na prawdziwym amerykańskim filmie. Bo było porwanie, nielegalne wywiezienie, aresztowanie dzieł sztuki. Co szczególne dla filmu amerykańskiego byli tajni agenci, a na koniec happy end. Bronisław Komorowski z piątku na sobotę czasu polskiego wraca do kraju samolotem rejsowym. Obrazy przylecą później, bo jak poinformował minister kultury, jest specjalna procedura przewożenia dzieł sztuki.

Ministerstwo kultury szuka ponad 60 tysięcy dzieł sztuki, które zaginęły lub zostały zniszczone. Minister zdradził, że jest szansa na odzyskanie kolejnych obrazów. Nowy trop prowadzi znów do Stanów Zjednoczonych.

(pj/mkidn.gov.pl)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Pomarańczarka" nie będzie zlicytowana

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 07:00
Jedno z najważniejszych dzieł zrabowanych Polsce w czasie hitlerowskiej okupacji - obraz Aleksandra Gierymskiego "Żydówka z pomarańczami" ma szansę wrócić do Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zofia Stryjeńska - artystka z poczuciem humoru

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 09:30
Krowa z dwoma wymionami, Kazimierz Wielki z papierosem - spróbuj odnaleźć te dziwy w obrazach Stryjeńskiej prezentowanych w Szczecinie.
rozwiń zwiń