Kultura

Odzyskane obrazy Juliana Fałata

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2011 08:51
"Naganka na polowaniu w Nieświeżu" i "Przed polowaniem w Rytwianach" po raz pierwszy po powrocie do kraju zostaną pokazane publicznie.
Audio
  • Elżbieta Charazińska o Julianie Fałacie - mistrzu akwareli - IAR
  • Elżbieta Charazińska opowiada o Julianie Fałacie - IAR
  • Julian Fałat był mistrzem w malowaniu śniegu - IAR
  • Oba odzyskane obrazy potrzebują konserwacji - opowiada Elżbieta Charazińska
  • "Polowanie w Rytwianach" - o obrazie olejnym opowiada Elżbieta Charazińska

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zaprezentuje dziś (o godz. 14) odzyskane dzieła Juliana Fałata, zaginione podczas II wojny światowej: "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" i "Przed polowaniem w Rytwianach". Elżbieta Charazińska, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie powiedziała, że odzyskanie obrazów Fałata po tylu latach jest dla Muzeum Narodowego świętem. Jak zaznacza, obydwa dzieła będą musiały być poddane konserwacji, ale to, że ocalały - jest dużym sukcesem.

"Naganka na polowaniu w Nieświeżu" jest obrazem akwarelowym, od którego w Muzeum Narodowym zachowała się nawet rama. Obraz, malowany farbą wodną, powstał w 1881 roku. Wykonany jest na podłożu papierowym przyklejonym na tekturę. Drugi obraz, "Przed polowaniem w Rytwianach", malowany w technice olejnej, powstał później, w połowie lat dziewięćdziesiątych XIX wieku.

Obrazy autorstwa Juliana Fałata (1853-1929) zostały utracone w czasie II wojny światowej przez warszawskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. W 2006 roku były wystawione na sprzedaż w nowojorskich domach aukcyjnych. Dzięki natychmiastowej interwencji MKiDN wstrzymano aukcję i podjęto działania mające na celu potwierdzenie autentyczności dzieł. Po przygotowaniu niezbędnej dokumentacji rozpoczęto rozmowy na temat ich zwrotu. "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" i "Przed polowaniem w Rytwianach" zostały przekazane stronie polskiej 22 września w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Fałaty wracają po 67 latach

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 09:28
Muzeum Narodowe w Warszawie odzyskało swoją własność. Dwa zrabowane w czasie wojny obrazy Juliana Fałata wracają do Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skradziona "Murzynka" odnaleziona w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 06:20
W jednym z domów aukcyjnych w Berlinie wystawiono na sprzedaż obraz "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, skradziony podczas drugiej wojny światowej z Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń