Kultura

Chopin w filmie w NY

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2010 09:38
W Nowym Jorku rozpoczyna się przegląd filmów zainspirowanych życiem i muzyką Fryderyka Chopina. Pokazy zorganizowano z okazji 200 rocznicy urodzin kompozytora.


Nowojorski przegląd filmów o życiu i twórczości Fryderyka Chopina zorganizowały wspólnie Towarzystwo Filmowe Centrum Lincolna oraz Instytut Kultury Polskiej Nowym Jorku. Pokazy będą trwały do 8 maja w kinie Waltera Reade'a na Manhattanie.

Podczas przeglądu amerykańscy widzowie obejrzą między innymi obraz „Młodość Chopina" z 1951 roku z muzyką w wykonaniu pianistki Haliny Czerny-Stefańskiej i skrzypaczki Wandy Wiłkomirskiej. Zostanie również pokazana pierwsza z trzech współczesnych produkcji poświęconych życiu Chopina czyli film Jamesa Lapine'a zatytułowany „Impromptu", z Hugh Grantem w roli głównej. Program obejmuje również filmy dokumentalne o Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim a także 10-minutowy awangardowy film propagandy antynazistowskiej "Calling Mr. Smith" - który powstał w 1943 roku na zlecenie polskiego rządu w Londynie. W ramach przeglądu przewidziano kilkadziesiąt prezentacji filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych związanych z życiem i twórczością Fryderyka Chopina.
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

CHOPIN - JAGODZIŃSKI

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2009 20:05
Znakomity pianista jazzowy Andrzej Jagodziński powrócił do inspiracji muzyką szopenowską nagrywając kolejny album z utworami wielkiego polskiego romantyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Listy Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2009 14:37
Z okazji zbliżającej się dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina wybitni polscy muzykolodzy: Zofia Helman, Zbigniew Skowron i Hanna Wróblewska-Straus przygotowali źródłowo- krytyczne opracowanie korespondencji Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samogrający fortepian Chopina

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 09:16
Życie i twórczość Fryderyka Chopina będą tematem przewodnim 55 Międzynarodowych Targów Książki, które odbędą się od 20 do 23 maja w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2010 13:54
„Chopin W Trójce” to nowy konkurs, który na naszej antenie rusza w poniedziałek, 1 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin otwarty!

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 08:26
Muzeum Fryderyka Chopina, którego działalność po gruntownym remoncie zainaugurowano 1 marca w Warszawie, zostało otwarte we wtorek dla publiczności.
rozwiń zwiń