Kultura

Europa przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 10:09
Tarik Saleh do zbudowania świata swojej najnowszej animacji „Metropii” wykorzystał wyjątkowo trudną technikę - fotografie poddał komputerowej obróbce, a następnie je zanimował. Jak przyznał w rozmowie z Polskim Radiem, momentów zwątpienia nie brakowało, bo film powstawał w trudach przez sześć lat, ale ostatecznie się udało. Teraz 80 minutowa produkcja pokazywana jest na całym świecie. Szansę na jej obejrzenie w Polsce jako pierwsi mieli także uczestnicy 25. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Od

 
Fragmenty filmu i rozmowa z reżyserem
 

  
W "Metropii" Tarik Saleh przedstawia futurystyczną, przerażającą wizję Europy w czasach, gdy kończą się światowe zapasy ropy naftowej, a wszystkie tunele systemów metra w całej Europie zostają połączone w jedną całość, tworząc gigantyczną podziemną sieć.

Skąd pomysł na tak oryginalny scenariusz? Tarik Saleh przyznał w rozmowie z Polskim Radiem, że nie potrafi jednoznacznie wskazać źródła swojej inspiracji. Wyjaśnił jednak, że jednym z nich mogła być lektura „Procesu” Franca Kafki. - Książka ta wywarła na mnie tak duży wpływ, że od tamtej pory zawsze chciałem stworzyć film o systemie, a dokładnie o małym człowieczku walczącym z systemem i próbującym się z niego wyrwać. Systemu jednak nie da się pokonać. To tak jakby walczyć z bogami, a z nimi się nie wygrywa - wyjaśniał Saleh.

Głosów postaciom użyczyli: Vincent Gallo, Juliette Lewis, Udo Kier, Stellan Skarsgard, Alexander Skarsgard, Sofia Helin.

Z Tarikiem Salehem rozmawiała Magdalena Zaliwska

Tarik Saleh
Urodził się w 1972 roku w Sztokholmie w rodzinie egipsko-szwedzkiej. Jest producentem, animatorem, wydawcą, dziennikarzem, reżyserem i prezenterem telewizyjnym. We wczesnych latach dziewięćdziesiątych był jednym z najbardziej znaczących artystów graffiti w Szwecji. Jego malowidła można ciągle oglądać na przedmieściach zachodniego Sztokholmu. Jest jednym z założycieli firmy produkcyjnej Atmo. Grupa wyprodukowała ponad 30 krótkich filmów animowanych. W 2001 roku, wspólnie z Erikiem Gandinim, zrealizował film dokumentalny "Sacrificio: Who Betrayed Che Guevara". W 2003 roku wyprodukował dla szwedzkiej telewizji serial "Dream Team".

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Przemierzając ulice Palermo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2009 11:20
Ostatni film Wima Wendersa „Spotkanie w Palermo” światową premierę miał w 2008 roku na Festiwalu Filmowym w Cannes. Obraz zebrał wiele negatywnych recenzji, a reżyser przejął się krytycznymi uwagami do tego stopnia, że postanowił nanieść poprawki. W Polsce jako pierwsi efekty mozlonej pracy mogli zobaczyć widzowie tegorocznego 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. W piątek film miał swoją premierę kinową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grand Prix WFF dla filmu "Lourdes"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2009 12:43
Film "Lourdes" zdobył Grand Prix 25. Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Film w reżyserii Jessici Hausner to próba zbadania fenomenu sanktuarium, do którego co roku przybywają setki tysięcy pielgrzymów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciekawe pytanie Jessici Hausner

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 10:25
Od piątku w kinach "Lourdes" Jessici Hausner. Zdaniem Jakuba Duszyńskiego młoda reżyserka postawiła w filmie jedno z najważniejszych pytań, jakie możemy zadać sobie w kontekście francuskiego sanktuarium- na czym polega jego fenomen i czego w nim szukamy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piątkowe premiery

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2010 09:25
Japoński dramat "Pożegnania", nagrodzony ubiegłorocznym Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, musical "Nine - Dziewięć" z Danielem Day-Lewisem, Penelope Cruz i Nicole Kidman w obsadzie oraz irańska produkcja "Co wiesz o Elly?" od dziś w polskich kinach.
rozwiń zwiń