X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

"Jacek i Agatka" kończą 50 lat!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 12:05
Kultowa, pierwsza dobranocka dla tysięcy najmłodszych widzów zadebiutowała w Telewizji Polskiej 2 października 1962 roku.
Audio
Kadr z dobranocki Jacek i Agatka
Kadr z dobranocki "Jacek i Agatka"Foto: youtube.com

Program przez 11 lat gościł w polskich domach, bawiąc i ucząc najmłodszych. Jego autorką jest poetka i pisarka Wanda Chotomska. Popularność dobranocki biła wszelkie rekordy, wydano płyty z bajkami, powstały pocztówki dźwiękowe, w sklepach pojawiło się mydło i olejek dla dzieci "Jacek i Agatka". Jak grzyby po deszczu rosła liczba przedszkoli, które nazywano ich imieniem. Pacynki - Jacka i Agatkę zaprojektował Adam Kilian. Głosu obojgu bohaterom programu użyczyła Zofia Raciborska. Codziennie o godzinie 19.20 widzowie uczestniczyli w ich zabawach, rozterkach i problemach, jak w odcinku zatytułowanym "Gdzie są farby?"


Autorka "Jacka i Agatki" Wanda Chotomska w audycji radiowej z 1979 roku wspominała niecodzienne sytuacje, które towarzyszyły jej podczas realizacji dobranocki.
- Zwierzątka, które występowały w programie bardzo często przewijały się przez mój dom. Przed każdą Wielkanocą, jak chciałam pokazać kurczaki albo kaczuchy małe to musiałam je brać ze sztucznej wylęgarni, potem siedziały u mnie w wannie. Nawet lwy kiedyś u mnie były - wspomina pisarka.

Posłuchaj serwisu dla dzieci "Bajki Grajki" w moje.polskieradio.pl >>>

Wanda Chotomska była zapraszana z Jackiem i Agatką na spotkania z dziećmi do szkół, przedszkoli, świetlic. Właśnie podczas wizyty u chorych dzieci w szpitalu w Konstancinie pod Warszawą, zrodził się pomysł Orderu Uśmiechu.
Z inspiracji  jednego z chorych dzieci oraz Wandy Chotomskiej Jacek i Agatka ogłosili konkurs dla dzieci na projekt medalu. Znany wszystkim Order Uśmiechu, jako jedyne odznaczenie na świecie jest przyznawany przez dzieci, już od 44. lat. Grono jego laureatów liczy ponad 700 osób z kilkudziesięciu krajów Od niedawna Jacek i Agatka mają specjalną salę w utworzonym w Rzeszowie Muzeum Dobranocek PRL.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Pora na dobranoc

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 10:06
Wielu z nas niechętnie wraca wspomnieniami do szarych czasów PRL-u. Jednak istnieją pewne jego aspekty, które chętnie przywołują w pamięci nawet jego zagorzali przeciwnicy – mianowicie dobranocki.
rozwiń zwiń