Kultura

50. Krakowski Festiwal Filmowy - nagrody rozdane

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 16:25
Jakub Stożek, reżyser filmu "Poza zasięgiem", zdobył Złotego Smoka w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych podczas zakończonego w niedzielę w Krakowie 50. jubileuszowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. .

W Konkursie Polskim Złotego Lajkonika jurorzy przyznali Karolinie Bielawskiej i Julii Ruszkiewicz za film "Warszawa do wzięcia", a w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych Złotym Rogiem nagrodzony został urodzony na Hawajach, a mieszkający obecnie w Szwajcarii filmowiec Kaleo La Belle za obraz "Życie jest gdzie indziej".

W sumie w konkursach 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego oceniano 89 filmów wybranych spośród ponad 2 tys. nadesłanych.

Nagrody wręczono podczas uroczystego zakończenia Festiwalu w Kinie Kijów Centrum.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych jury przewodniczył Marian Marzyński. W kategorii filmów powyżej 60 minut Złotym Rogiem nagrodzono Kaleo La Belle ze Szwajcarii za obraz "Życie jest gdzie indziej", który jak podkreślono w werdykcie w sposób niezwykle inteligentny konfrontuje wartości dwóch generacji Amerykanów.

Srebrny Róg za szczególne walory artystyczne trafił do Roba Lemkina i Theta Sambatha za film "Wrogowie publiczni". Jury doceniło upór i determinację autorów w dochodzeniu do prawdy o masowych morderstwach, dokonanych przez Czerwonych Khmerów w Kambodży, przez filmowca, któremu zabito rodzinę.

W kategorii dokumentów od 30 do 60 minut Złotym Rogiem nagrodzono Andrey'a Gryazeva za film "Sanya i wróbel", ukazujący dramat ofiar wczesnego kapitalizmu w Rosji i udowodnienie, że "dialog w filmie dokumentalnym może być równy najbardziej dramatycznej fikcji filmowej". Srebrnym Rogiem uhonorowano Marca Isaacsa za film "Ludzie z City" - za "idealnie skonstruowaną podróż filmową" pokazującą życie czterech Brytyjczyków, ofiar światowego kryzysu finansowego, marzących o wolności osobistej.

Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych pod przewodnictwem Krzysztofa Zanussiego główną nagrodę - Złotego Smoka - dla reżysera najlepszego filmu przyznało Jakubowi Stożkowi za "Poza zasięgiem".

Srebrne Smoki zdobyli: za najlepszy film dokumentalny - Jay Rosenbaltt z USA za film "W mroku", za najlepszy film animowany Tim Treves Hawkins z Wielkiej Brytanii za "1000 głosów", za najlepszy film fabularny Ruben Oestlund ze Szwecji za "Incydent w banku". Nagroda EFA dla najlepszego filmu europejskiego (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego) przyznana została filmowi "Tussilago" w reżyserii Jonasa Odella.

Jury Międzynarodowej Krytyki Filmowej (FIPRESCI) na 50. Krakowskim Festiwalu Filmowym postanowiło jednogłośnie przyznać swoją nagrodę filmowi czeskiemu "Kocham moje nudne życie" w reżyserii Jana Gogoli za "twórcze nawiązanie do tradycji czeskiego kina w łączeniu ironicznej obserwacji codzienności z perspektywą poetycką".

Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC) Nagrodę Don Kichota przyznało filmowi "Logorama" w reżyserii Francois Alaux, Herv‚ de Cr‚cy, Ludovic Houplain (Francja) za "krytykę społeczeństwa konsumpcyjnego i zabawne zwroty akcji" oraz dyplom honorowy filmowi "Gdzie jest Kim Basinger?" w reżyserii Edouarda Deluca (Francja, Argentyna) "za umiejętne połączenie elementów komicznych i tragicznych".

W Konkursie Polskim triumfowały Karolina Bielawska i Julia Ruszkiewicz, które za "Warszawę do wzięcia" zdobyły Złotego Lajkonika. Jury, któremu przewodniczył Maciej Drygas, przyznało także Srebrne Lajkoniki.

Srebrnego Lajkonika dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego zdobył Igor Chojny za "Seans w kinie Tatry". Wśród filmów animowanych nagroda ta przypadła Bartkowi Kulasowi za film "Millhaven", a wśród krótkometrażowych filmów fabularnych Kubie Czekajowi za "Ciemnego pokoju nie trzeba się bać".

Marcina Koszałka, reżyser filmu "Deklaracja nieśmiertelności", zdobył podczas festiwalu nagrodę publiczności oraz Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich i nagrodę jury studenckiego konkursu polskiego.

Podczas tegorocznego festiwalu nagrodę za całokształt twórczości - Smok Smoków - odebrał Jonas Mekas, prekursor amerykańskiej awangardy filmowej.

Organizatorem festiwalu jest Krakowska Fundacja Filmowa we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i Apollo Film.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Zmiany w festiwalu "Wisła"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2010 09:29
W związku z tragedią Polski i żałobą Narodową na 3. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła" w Moskwie nastąpią zmiany w programie. Festiwal rozpocznie się 22 kwietnia
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 08:20
Znamy nominowanych do jubileuszowej edycji Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piątkowe premiery

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2010 09:25
Japoński dramat "Pożegnania", nagrodzony ubiegłorocznym Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, musical "Nine - Dziewięć" z Danielem Day-Lewisem, Penelope Cruz i Nicole Kidman w obsadzie oraz irańska produkcja "Co wiesz o Elly?" od dziś w polskich kinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Różyczka” zdobyła Złote Lwy na festiwalu w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2010 23:28
Film Jana Kidawy-Błońskiego "Różyczka" zdobył główną nagrodę - Złote Lwy na tegorocznym 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
rozwiń zwiń