Kultura

List od Adama

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2009 12:42
Na aukcji zostanie wystawiony odnaleziony list Adama Mickiewicza do Julesa Micheleta.

Nie lada gratka dla miłośników twórczości Adama Mickiewicza. Już 4 kwietnia w krakowskim Domu Polonii na aukcji zostanie wystawiony odnaleziony list Adama Mickiewicza do Julesa Micheleta, historyka i pisarza, przyjaciela polskiego wieszcza narodowego z okresu paryskiego.

"Mam nadzieję szybko Cię zobaczyć, mój dostojny (godny) przyjacielu, i liczę na podjęcie moich wykładów w ten wtorek, ale lekarz zalecił mi pozostanie w domu jeszcze przez 10 dni. Będę miał dla Pana ciekawe wiadomości na temat ruchów stowarzyszeń religijnych, które zasługują na Pańską uwagę. Ja przygotowuję teraz materiały dla Pana. Pański oddany Adam Mickiewicz".
Te słowa zapisane na niepozornej kartce trafiły do krakowskiego Antykwariatu Wójtowicz, o czym donosi Dziennik Polski. Właściciele antykwariatu nie chcą zbyt wiele zdradzać z historii listu, niewiele też jest wiadomo. 

List został napisany po francusku. Nie ma na nim zaznaczonej ani daty, ani miejsca gdzie został napisany. Brakuje również nazwiska adresata. W dolnym narożniku znajduje się odręczny dopisek wykonany ołówkiem (również inną ręką), mówiący, że adresatem korespondencji jest Jules Michelet.

Znawcy twórczości Mickiewicza datują list na przełom listopada i grudnia 1842 roku. Zaznaczają, że pełną autentyczność listu może potwierdzić analiza grafologiczna oraz analiza faktury i składu chemicznego papieru.

Poprzedni autograf Adma Mickiewicza trafił na polską aukcję w Warszawie w 2004 roku. Był to dopisek do listu pisanego inną ręką.

Antykwariat Wójtowicz wyznaczył cenę wywoławczą rękopisu na 20 tysięcy złotych. Aukcja rozpocznie się 4 kwietnia o godz. 11.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Wileńskie spotkania

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2009 12:44
W Wilnie ruszyły międzynarodowe spotkania poetyckie "Maj nad Wilią". Tradycyjnie zainaugurowane zostały złożeniem kwatów przy pomniku Adama Mickiwicza .Tegoroczne spotkania odbywają się pod hasłem "Miasta o trudnych losach, miejsca stracone i odzyskane".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica urodzin Juliusza Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2009 12:04
4 września 1809 roku urodził się Juliusz Słowacki, jeden z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu, dramaturg, filozof, wizjoner. W dwusetną rocznicę urodzin wieszcza Programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje poświęcone autorowi "Balladyny".
rozwiń zwiń