Kultura

Dzień Domeny Publicznej

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2010 08:00
Co roku 1 stycznia, na całym świecie otwiera się dostęp do nowych zasobów, które przestały podlegać prawu autorskiemu i przeszły do domeny publicznej.

Domena Publiczna to ogół twórczości ( tekstów, muzyki czy dzieł sztuki) do której wygasły prawa autorskie. Obecnie obowiązujący w Polsce okres trwania praw autorskich to 70 lat po śmierci autora. Oznacza to, że 1 stycznia 2010 roku do domeny publicznej przejdą utwory twórców zmarłych w roku 1939. Wśród nich znajdą się utwory  Dmowskiego, Czechowicza, Estreichera, Dołęgi-Mostowicza czy Witkewicza.

Polskie obchody Dnia Domeny Publicznej zaczęły się 30 grudnia 2009 w Bibliotece Narodowej.

O obchodach Dnia Domeny Publicznej opowiada gość Poranka Dwójki Jarosław Lipszyc z Koalicji Otwartej Edukacji, która jest współorganizatorem wydarzenia.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Internetowa czytelnia Google

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2009 05:05
„W internecie znajduje się zaledwie kilkanaście procent zasobów światowej wiedzy i kultury. Nie możemy pozwolić, by to wszystko się marnowało”- w taki sposób Google tłumaczy swój pomysł na uruchomienie programu Book Search, czyli wielkiej internetowej czytelni. Najwięcej zastrzeżeń wywołuje jednak poszanowanie praw autorskich, których łamania dopuszcza się internetowy gigant.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biblioteka Google przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2009 13:01
Departament sprawiedliwości USA wzywa do zmiany dotychczasowych ustaleń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biblioteka - miejsce spotkań

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2010 09:11
Od akcji "Biblioteka. Miejsce czytania, miejsce działania" w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczyna się dziś realizacja projektu unowocześnienia wypożyczalni książek w małych miejscowościach.
rozwiń zwiń