Kultura

Najlepsze książki Europy Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2009 09:12
We Wrocławiu poznamy dzisiaj 7 autorów, którzy zakwalifikują się do ścisłego finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.

 

Decyzję o tym wyborze podejmie jury w składzie: Natalia Gorbaniewska(przewodnicząca), Stanisław Bereś, Piotr Kępiński, Julian Kornhauser, Ryszard Krynicki, Tomasz Łubieński, Krzysztof Masłoń, Justyna Sobolewska, Mirosław Spychalski, Andrzej Zawada. Zdaniem Mirosława Spychalskiego Nagroda ANGELUSA jest najciekawszym z polskich wyróżnień literackich, ponieważ pozwala porównać naszą prozę z prozą narodów, które posiadają podobną historię. Juror zauważa, że dotąd literatura środkowoeuropejska była lepsza i żaden Polak nie otrzymał nagrody głównej. W tym roku szansę na jej otrzymanie ma aż pięciu polskich autorów. Są wśród nich: Janusz Anderman z książką "To wszystko", Andrzej Bart z "Fabryką Muchołapek", Inga Iwasiów z "Bambino", Jerzy Pilch z "Marsz Polonia" oraz Krzysztof Varga z tytułem "Gulasz z turula".
Finał oraz gala wręczenia nagrody odbędą się 5 grudnia, a ze wszystkimi siedmioma finalistami będzie można spotkać się w Salonie ANGELUSA, który zostanie zorganizowany w trakcie Wrocławskich Promocji Dobrych Książek, trwających od 3 do 6 grudnia.

Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS uważana jest za najważniejszą nagrodę w dziedzinie twórczości prozatorskiej, która przyznawana jest pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej. Wyróżnienie to zostało powołane do życia z inicjatywy miasta Wrocławia. Chcąc podkreślić jej znaczenie miasto ufundowało niebagatelną nagrodę główną w wysokości 150 tysięcy złotych. Nagroda, która swoją nazwę wzięła od imienia Angelusa Silesiusa (Anioł Ślązak) - wybitnego poety śląskiego baroku, stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowej tradycji Wrocławia, jako miejsca spotkań wielu narodowości, kultur oraz prądów umysłowych. Pisarze biorący udział w konkursie poruszają w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, a przy tym zmuszają do refleksji i pogłębiają wiedzę o świecie. Nagroda promuje też ciekawą literaturę "niepopularną", po którą na pewno warto sięgnąć, by zobaczyć jak z najnowszą, zagmatwaną historią Środkowej Europy rozliczają się autorzy z Polski, Albanii, Białorusi, Bułgarii, Bośni,  Czech, Chorwacji , Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Słowacji, Słowni, Ukrainy czy Węgier.

Dotychczas nagrodę otrzymali: Jurij Andruchowycz za "Dwanaście kręgów" , Martin Pollack za "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu" , Péter Esterházy za "Harmonia caelestis".

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Martin Pollack otrzymał tegorocznego "Angelusa"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2007 16:51
"Angelus" to Literacka Nagroda Europy Środkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angelus dla Czecha

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2009 09:32
Czeski pisarz C zdobył Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Goncourt dla Marie Ndiaye

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2009 09:17
Marie Ndiaye została tegoroczną laureatką nagrody Goncourtów.
rozwiń zwiń