Kultura

Wycinanki Andersena

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 09:00
Znany pisarz wbrew pozorom w kieszeni nie nosił pióra lecz nożyczki.
Audio

Calineczkę, Królową Śniegu, dziewczynkę z zapałkami i ołowianego żołnierzyka, czyli baśnie Hansa Christiana Andersena, znają niemal wszyscy. Jednak nie wszyscy wiedzą o tym, że znany pisarz nie rozstawał się z nożyczkami. Wycinanki to jego druga, nieznana światu pasja.

Jego biografowie podkreślają, że Christian Andersen, już nawet jako znany pisarz, chodził z nożyczkami w kieszeni. Wycinał wszystko i ze wszystkiego. Bardzo często umiejętność tę wykorzystywał do tego, by zabawiać przyjaciół. Robił wycinanki i improwizował opowieść o tym, co wycinał. Tworzył również  książki z obrazkami dla dzieci przyjaciół, w których umieszczał wycinki z gazet, własne rysunki, wycinanki i zabawne komentarze czy wierszyki. Powtarzają się w nich często motywy obecne także w jego baśniach literackich: łabędzie, bociany, tancerki. Andersen również bardzo dużo rysował.

Zamiłowanie do wycinania zaszczepił Christianowi jego ojciec Hans, który był szewcem. Wówczas szewc robił buty również za pomocą nożyczek. Ojciec bardzo często zabierał swojego syna i żonę do teatru. Rodzinna fascynacja Andersenów teatrem była tak ogromna, że sami stworzyli sobie w domu teatrzyk.

Andersenowie bardzo często bawili się w teatr, odtwarzając obejrzane sztuki oraz te, które razem czytali wieczorami. Zabawa w teatr polegała również na tym, że trzeba było stworzyć postacie, a dokładnie - wyciąć je z różnych materiałów. Tak zaczęła się przygoda Christiana Andersena z nożyczkami.

Andersen od zawsze chciał związać swoje życie i twórczość z teatrem. Próbował w nim swoich sił - pisał, śpiewał, tańczył. Jednak to nie w historii teatru zapisane zostało jego nazwisko. Niezapomniane na całym świecie zostały "Baśnie" Jana Christiana Andersena.

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Filharmonia Dwójki: Słowiańskie Baśnie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2008 11:11
Koncert Polskiej Orkiestry Radiowej
rozwiń zwiń

Czytaj także

Google zmienia logo dla Hansa Christiana Andersena

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2010 19:51
Google zdecydował się uhonorować twórcę bajek dla dzieci, Hansa Christiana Andersena. Dziś przypada 205 rocznica jego urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrzebna nam dziś sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 10:15
Poezja, powieść, malarstwo. Czy można bez nich żyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lot nad kukułczym gniazdem" wciąż aktualny

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 21:07
Sztuka cieszy się ogromnym powodzeniem, ponieważ jest o nas, o potrzebie wolności. I o tym, jak system społeczny wolność ogranicza.
rozwiń zwiń