Kultura

Dobre strony książki we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 08:00
Najnowszy tom Tadeusza Różewicza "Margines, ale..." - to kropla w morzu książek, które czekają na bibliofilów na Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek.
Audio
  • Paweł Kądziela z Towarzystwa "Więź" opowiada o nagrodzonych "Piórem Fredry" "Listach", a Beata Gigiel przedstawia program Wrocławskich Promocji
  • Artur Burszta o bezprecedensowym projekcie internetowym "Dorzecze Różewicza", w ramach którego poeci różnych pokoleń składają hołd wybitnemu twórcy

W czwartkowym "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o rozpoczynających się właśnie Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek. Impreza ta jest obok Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie i Targów Książki w Krakowie jedną z najbardziej prestiżowych imprez poświęconych książkom w kraju. Każdego roku gośćmi festiwalu są pisarze, poeci, felietoniści i reportażyści. Wśród gości byli m.in. Ryszard Kapuściński, Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk, Małgorzata Musierowicz, Jacek Żakowski i wielu innych. Stałą częścią Promocji jest Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” - w tym roku przyznane Towarzystwu Więź za "Listy" Marii Dąbrowskiej i Jerzego Stempowskiego.

Z kolei Wrocławskie Biuro Literackie przygotowało na początek grudnia dwie ważne premiery książkowe. Jedną z nich jest "Sanatorium" Rafała Wojaczka - nigdy wcześniej w całości niepublikowany zapis obserwacji i wrażeń poety dotyczących początku lat 70. we Wrocławiu. Druga premiera to "Margines, ale...", najnowszy tom autorstwa Tadeusza Różewicza, tym razem złożony z tekstów na temat poezji, teatru, listów, mów, które wygłosił poeta, gdy otrzymywał doktoraty honoris causa, recenzji, wspomnień i rozmów. Z wieloletnim redaktorem książek Różewicza Janem Stolarczykiem oraz szefem Biura Literackiego Arturem Bursztą rozmawiał Grzegorz Chojnowski.

Godpodarzem audycji była Katarzyna Nowak.

Aby wysłuchać dwójkowych rozmów o książkach, wystarczy kliknąć plik w boksie "Posłuchaj", w ramce po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Najlepsze promocje są we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 00:52
Poznaj lepiej Schumanna na "Łódzkich Schumannianach 2010", a we Wrocławiu spotkaj się z dobrą książką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal literatury we Wrocławiu!

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 10:04
2 grudnia ruszają 19. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek – wielkie święto wydawców, autorów i moli książkowych.
rozwiń zwiń