Kultura

Narysuj historię Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 09:03
W tym roku świętujemy Rok Czesława Miłosza. Pasjonaci poezji noblisty i fani komiksu mogą połączyć swoje dwie pasje i rysunkowo opowiedzieć o poecie.

"Miłosz komiksowy" to tytuł konkursu na historie rysunkowe przedstawiające postać polskiego poety, który ogłosił Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Zwycięzcy mają szansę opublikować swoje prace w miesięczniku kulturalnym "Odra", który w tym roku obchodzi swoje 50-lecie.

Adam Piwek z Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu do udziału w konkursie zaprasza zarówno artystów plastyków jak i amatorów. - Nie chcemy tworzyć komiksu o Miłoszu, ale stworzyć zbiór krótkich, kilkuobrazowych historyjek, przedstawiających sylwetkę autora "Campo di Fiori" - wyjaśnia Adam Piwek.

Wrocławski ośrodek kultury na prace czeka do 11 października. Komiksy mogą być tworzone dowolną techniką komiksową.

Liczy się pomysł i wierność z realiami historycznymi - podkreślają organizatorzy. Oprócz publikacji w "Odrze" konkursowe komiksy zaistnieją również na wystawie w jednej z wrocławskich galerii. Wystawa będzie jednym z elementów podsumowujących obchody Roku Czesława Miłosza.

Konkurs realizowany jest w ramach projektu "Miłosz komiksowy i poetycki: "Odra" pełna Miłosza", który otrzymał wsparcie ministerstwa kultury oraz samorządu województwa dolnośląskiego.

"Odra pełna Miłosza" to jedno z działań, które wpisuje się w jubileusz 50-lecia jednego z najbardziej zasłużonych miesięczników kulturalnych, którego jesteśmy współwydawcą" - tłumaczył Piotr Borkowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Dyrektor podkreślił, że jednym z celów konkursu jest wyjście poza kanon literackiego spojrzenia na postać polskiego noblisty. - Do współpracy zapraszamy plastyków, aby pokazać, że nietuzinkowe życie autora "Zniewolonego umysłu" może być inspiracją do stworzenia opowieści pełnej rysunkowych chmurek i ciekawych kresek, która będzie atrakcyjna dla młodszego pokolenia - dodał dyrektor.

Zwycięzca konkursu otrzyma również nagrodę pieniężna w wysokości 3 tys. zł.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Dwójka w Krakowie na Festiwalu Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 19:02
Najważniejszym wydarzeniem Roku Miłosza jest krakowski Festiwal Literacki, który rozpocznie się już 9 maja. Program 2 zaprasza z tej okazji na wiele interesujących audycji – nadawać je będziemy bezpośrednio z Krakowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaryan śpiewa Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 10:51
Wiersze Czesława Miłosza, Anny Świrszczyńskiej i Denise Levertov oraz Jane Hirshfield w interpretacji Agi Zaryan znalazły się na nowej płycie wokalistki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz dom Czesława Miłosza!

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 10:00
Z okazji setnej rocznicy urodzin poety zapraszamy na wyjątkową podróż do jego krakowskiego mieszkania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkania z Miłoszem były wyjątkowe

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 08:00
Nie każdy miał szansę osobiście poznać wielkiego wieszcza XX wieku jakim był Czesław Miłosz. Tego zaszczytu dostąpił Bronisław Maj, mistrz poezji, którego Miłosz chętnie cytował.
rozwiń zwiń