Kultura

Nowa książka J.K Rowling nie jest dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 11:08
"The Casual Vacancy" autorstwa J.K. Rowling, znanej z powieści o przygodach młodego czarodzieja Harry'ego Pottera, trafiła do brytyjskich księgarń.
Audio
Nowa książka J.K  Rowling nie jest dla dzieci
Foto: EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Akcja rozgrywa się w niewielkim miasteczku Pagford, gdzie po nagłej śmierci jednego z miejskich urzędników trzeba obsadzić wakat.

Polski przekład, zatytułowany "Trafny wybór", będzie miał premierę w połowie listopada nakładem wydawnictwa "Znak".

W pięć lat po ukazaniu się ostatniego tytułu sagi o młodym czarodzieju: "Harry Potter i insygnia śmierci" najnowsza książka Rowling już znalazła się na pierwszym miejscu listy bestsellerów księgarni internetowej Amazon.

Choć wydawcy stawali na głowie, żeby przed premierą ujawnić jak najmniej na temat fabuły, to wiadomo, że w książce poruszona zostanie tematyka seksu i narkotyków, co może być nieco zbyt poważne dla najmłodszych miłośników Harry'ego Pottera.

- Mam nadzieję, że to całkowicie jasne, że nie jest to książka dla dzieci - podkreśla sama autorka. O swoim najnowszym dziele mówi, że to współczesna wersja tego, co jest jej bardzo bliskie: "opasłej XIX-wiecznej powieści osadzonej w małej społeczności".

Na pocieszenie dla najmłodszych Rowling zapowiedziała w wywiadzie dla BBC, że zamierza powrócić do pisania dla młodych ludzi i nie wyklucza kolejnej książki z akcją osadzoną w magicznym świecie Harry'ego Pottera, choć już bez tego bohatera. Ujawniła, że jej następna książka będzie przeznaczona dla "nieco młodszych dzieci niż książki o Harrym Potterze".

Na całym świecie sprzedano ponad 450 milionów egzemplarzy książek o czarodzieju, którego przygody ukazały się w siedmiu tomach.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

to

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Autorka H. Pottera oskarżona o plagiat

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 01:00
Rowling określiła zarzuty zawarte w pozwie, jako "absurdalne i bezpodstawne".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żegnamy Harrego Pottera

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 19:30
Do kin wchodzi ostatnia część przygód najpopularniejszego czarodzieja naszych czasów. Co zadecydowało o wielkiej popularności tej książkowej serii dla młodzieży?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowość dla fanów Harry'ego Pottera: e-booki

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 06:53
Seria powieści o Harrym Potterze ukazała się po raz pierwszy w sprzedaży w postaci elektronicznych e-booków.
rozwiń zwiń