Kultura

Nowa książka Tadeusza Różewicza w listopadzie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 12:46
W tomie "to i owo" znajdą się premierowe wiersze, felietonowe zapiski, autorskie rysunki, przedruki rękopisów i dedykacje przyjaciół poety.
Audio
  • Jan Stolarczyk, wieloletni redaktor dzieł Tadeusza Różewicza (Grzegorz Chojnowski/Radio Wrocław)
Tadeusz Różewicz
Tadeusz RóżewiczFoto: Michał Kobyliński/Wikimedia Commons/CC

Z okazji przypadających 9 października 91. urodzin poety, na stronie wrocławskiego Biura Literackiego zaprezentowano dwa najnowsze wiersze Różewicza: "na ty z czesławem" oraz "zawód: literat". Znajdą się one w pierwszym od czterech lat premierowym tomie, który do księgarń ma trafić 29 listopada.
"Tytuł trafnie oddaje zawartość książki Różewicza. Czytelnik znajdzie w niej "to", co najbardziej go interesuje - wiersze, groteski dramatyczne, zapisy felietonowe, ale i "owo", czyli rysunki - nie tylko - autorskie, rękopisy drukowanych tu utworów, dedykacje Leopolda Staffa i przyjaciół pisarzy" - podało Biuro Literackie.
Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 r. w Radomsku. Gdy wybuchła wojna wstąpił do Armii Krajowej. Po wojnie zdał maturę i zaczął studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1947 r. ukazał się tom "Niepokój", uważany za poetycki debiut Różewicza.
W 1949 r. odbył się zjazd literatów w Szczecinie, na którym została ogłoszona stalinizacja literatury, Różewicz nie wziął w nim udziału, ale na oficjalne wprowadzenie poetyki socrealizmu zareagował wycofaniem się z życia publicznego. Latem 1949 r. zamieszkał w Gliwicach. Wydał kolejne tomy wierszy: "Pięć poematów" (1950), "Czas który idzie" (1951), "Wiersze i obrazy" (1952), "Równina" (1954).
Różewicz wprowadził do polskiego dramatu nowy typ bohatera, często bez wyraźnie określonej tożsamości, biernego, nieuporządkowanego wewnętrznie, zbliżonego trochę do bohatera średniowiecznych moralitetów przez to, że jest każdym, a zarazem nikim konkretnym. Swój typ teatru Różewicz nazywa teatrem realistyczno-poetyckim. Poza napisaną w 1959 r. "Kartoteką" najsłynniejsze sztuki Różewicza, to m.in. "Białe małżeństwo", "Stara kobieta wysiaduje", "Odejście głodomora", "Pułapka", "Do piachu".
Od 1968 r. Różewicz mieszka we Wrocławiu. W latach 90. ogłosił dramat "Kartoteka rozrzucona", dwa nowe zbiory wierszy "Płaskorzeźba" i "Recycling. zawsze fragment", "Historię pięciu wierszy", "Nożyk profesora", "Matka odchodzi", "Szara strefa" i "Wyjście"
Poeta od pięciu lat związany jest z Biurem Literackim, w którym ukazało się siedem jego książek: "nauka chodzenia", "Kup kota w worku", "Wycieczka do muzeum", "Margines, ale...", "Kartoteka: reprint", "Historia pięciu wierszy", "Wbrew sobie. Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem" , a także antologia "Dorzecze Różewicza" z wierszami autora wybranymi i omówionymi przez ponad dwudziestu poetów, uzupełniona filmem Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej.
Różewicz jest laureatem wielu nagród literackich polskich i zagranicznych, m.in. Nagrody Polskiego PEN-Clubu (1997), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1997), Nagrody Literackiej Nike (2000), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości (2008). Odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1996) i wielu innymi wysokimi odznaczeniami, a także nagrodami literackimi. Mieszka we Wrocławiu.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, biuroliterackie.pl, kk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Tadeusz Różewicz kończy 91 lat!

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 09:01
– On chce być w środku życia – mówi o znakomitym poecie i dramaturgu Jan Stolarczyk, redaktor i autor opracowań wielu książek Tadeusza Różewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójka Polaków z szansą na Nobla

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 14:30
W szwedzkich rankingach znaleźli się: goszczący na nich od lat poeta Adam Zagajewski, pisarka Olga Tokarczuk, którą już niejednokrotnie widziano jako kandydatkę do tego najbardziej prestiżowego lauru oraz poeta i dramaturg Tadeusz Różewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Różewicz na radiowej scenie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2012 17:09
Zapraszamy na słuchowisko według jednej z najczęściej granych sztuk poety - "Białego małżeństwa".
rozwiń zwiń