Kultura

Uważajcie na gosposie

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2009 06:50
Marek Rębacz, uważany za jednego z najciekawszych polskich komediopisarzy, wraca na deski teatru kontynuacją napisanej w 1997 roku i cieszącej się dużą popularnością farsy „Dwie morgi utrapienia”.

W najnowszym spektaklu „Wieruszka”, reżyser zaprasza nas do domu państwa Koselów, do którego ich szwagier, po zakończeniu swoich ukraińskich wojaży, przywozi nietypowy prezent. Pomoc domową. Problemy zaczynają się, gdy okazuje się, że tytułowa Wieruszka, to młoda, piękna dziewczyna, która podnosi tętno obu panom, a ich żony wyprowadza z równowagi. Zgodnie z przewidywaniami wprowadzenie tak atrakcyjnej „gosposi” doprowadza do licznych kłótni, a przy okazji do splotu zabawnych zdarzeń. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy dowiadujemy się, że pani Koselowa i Ukrainka są dalekimi krewnymi. Co więcej, obie wywodzą się ze znanego szlacheckiego rodu, który dysponuje pokaźnym majątkiem. Wieruszka z dnia na dzień staje się milionerką, ale… nic o tym jeszcze nie wie. Obaj mężczyźni postanawiają skorzystać z sytuacji, każdy z nich na własną rękę stara się wzbogacić kosztem nieświadomej dziewczyny.

 

Spektakl, jak na udaną komedię przystało, wywołuje lawinę śmiechu, a część dialogów świadczy o niezłym piórze i poczuciu humoru Rębacza - scenarzysty. Niestety, wszelkie próby pójścia odrobinę dalej, by poprzez krzywe zwierciadło komedii powiedzieć coś ciekawego na temat współczesnych relacji damsko – męskich, rodzinie, bądź szerzej, stanu polskiego społeczeństwa, spełzły na niczym. Konwencja żywcem wyjęta z amerykańskich sitcomów i ich polskich odpowiedników, a także przywoływanie najprostszych stereotypów, świadczą o tym, że albo autor poszedł na łatwiznę, albo nie postawił sobie zbyt dalekosiężnych celów. Kobiety albo się stroją, albo całymi dniami czytają romanse, mężczyźni kombinują w pracy, ciągle piją, a jak się zdarzy okazja to nie odmówią „skoku w bok”. Powielanie tego typu schematów myślowych nie aspiruje do rangi nowatorskiego spojrzenia. Dlatego też  „Wieruszka” bawi, lecz szybko daje o sobie zapomnieć.

W spektaklu występują: Anna Gornostaj, Magdalena Górska, Magdalena Wołłejko, Andrzej Grabarczyk i Tomasz Kozłowicz. Reżyseria i scenografia: Marek Rębacz. Teatr Capitol.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Król Duch

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2009 08:01
Na deskach Teatru Muzycznego Capitol oglądać można autorski spektakl Sambora Dudzińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z pamiętnika lekarki z warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 15:08
Aktorka Alina Świdowska zdecydowała się opowiedzieć o piekle wojny, które przeżyła jej matka Adina Blady-Szwajger. Premiera monodramu "I więcej nic nie pamiętam" odbędzie się dziś wieczorem w Żydowskim Instytucie Historycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmiać się inteligentnie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 12:31
Sztuki Neila Simona, amerykańskiego mistrza komediowych tekstów, są jednymi z najczęściej granych i wystawianych na świecie. Kolejnej adaptacji dokonał Wojciech Adamczyk. Premiera „Dziwnej pary” odbyła się w warszawskim Teatrze Capitol.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grand Prix dla "Lipca"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 10:29
Spektakl "Lipiec" w reż. Iwana Wyrypajewa zdobył Grand Prix na 45. Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt, który zakończył się w Szczecinie. W konkursie brało udział 16 spektakli, w tym po dwa belgijskie i niemieckie oraz austriacki.
rozwiń zwiń