Kultura

Grand Prix dla "Lipca"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 10:29
Spektakl "Lipiec" w reż. Iwana Wyrypajewa zdobył Grand Prix na 45. Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt, który zakończył się w Szczecinie. W konkursie brało udział 16 spektakli, w tym po dwa belgijskie i niemieckie oraz austriacki.

 

"Lipiec" to spektakl warszawskiego Teatru Na Woli. W warstwie fabularnej jest to historia ostatnich lat życia mordercy i ludożercy, którego marzeniem było dostać się do smoleńskiego psychiatryka. W warstwie głębszej jest to droga duszy ludzkiej od upadku, przez miłość, do oświecenia i zbawienia. "Lipiec" został napisany przez Wyrypajewa jako partytura dla aktorki. Wykonuje ją Karolina Gruszka, która dostała za tę rolę na Kontrapunkcie Nagrodę Promocyjną im. Kazimierza Krzanowskiego.

Zobacz wideo z próby, która odbyła się w Teatrze na Woli

Jury konkursowe przyznało trzy wyróżnienia, które otrzymali: Miet Warlop za pomysł i wykonanie performance'u pt. "Wielki kopiec/góra. Propozycja 2: Rekonstrukcja", Andreas Berger za kompozycję i przestrzeń dźwięku w spektaklu "Posing Projekt B - Sztuka uwodzenia" oraz Szymon Czacki za rolę Kaspara w przedstawieniu "Kaspar" Petera Handkego w reż. Barbary Wysockiej, za to, że - jak napisało w protokole jury - "nauczył widzów wagi i wartości słowa".

Nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu jury przyznało Kate McIntosh za projekt, scenariusz i grę w spektaklu "Ciemna materia", i "za stworzenie z tej ciemnej materii - ironicznej, urokliwej, gorzkiej powiastki filozoficznej".

Nagrodę Ministra Kultury dla najlepszego spektaklu przyznano "za twórczy dyskurs z widownią o sprawach najtrudniejszych i nabrzmiałych i za trafność języka teatralnego, który nadał mu rangę sztuki" spektaklowi "Trzecia Generacja" w reżyserii Yael Ronen, koprodukcji Schaubuehne w Berlinie, Izraelskiego Teatru Narodowego Habima z Tel Awiwu oraz Ruhrtriennale 2009.

Kontrapunkt to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w kraju. Co roku bierze w nim udział około dwustu aktorów, reżyserów, krytyków i teoretyków teatru z całej Europy. Jeden z dni festiwalowych to "dzień transgraniczny", podczas którego widzowie oglądają spektakle w Niemczech.

Festiwal gromadzi zarówno wielkie nazwiska świata artystycznego, jak i debiutantów, którzy w Szczecinie rozpoczynają swoją karierę. Zmaganiom teatralnym przygląda się kilkutysięczna publiczność przyznająca główną nagrodę - Grand Prix. Kontrapunkt prezentuje zarówno spektakle kameralne, jak i wielkie widowiska plenerowe.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Uważajcie na gosposie

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2009 06:50
Marek Rębacz, uważany za jednego z najciekawszych polskich komediopisarzy, wraca na deski teatru kontynuacją napisanej w 1997 roku i cieszącej się dużą popularnością farsy „Dwie morgi utrapienia”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Euforia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2007 11:00
Iwan Wyrypajew swoim filmem udowodnił, że kino nie jest tylko sztuką użytkową, przeznaczoną dla każdego widza. Jego debiut filmowy, a jest on cenionym rosyjskim dramaturgiem, którego sztuki wielokrotnie były wystawiane na deskach polskich teatrów, Euforia to dzieło skierowane dla wrażliwego na piękno, wysublimowanego widza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lęk przed wolnością

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2009 11:00
Ingmar Villqist, jeden z najczęściej wystawianych na świecie polskich dramaturgów, specjalnie na zamówienie Teatru na Woli, napisał jednoaktówkę „Kompozycja w błękicie". Prapremierę spektaklu zaplanował na 28 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grający tekst

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2009 10:43
Po wspólnej pracy nad filmem „Tlen” Karolina Gruszka i Iwan Wyrypajew ponownie zdecydowali się na współpracę. Efekty będzie można poznać już 9 października w Teatrze na Woli, kiedy odbędzie się premiera spektaklu „Lipiec”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A może sylwester w operze?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2009 10:42
Sopranistka Aleksandra Kurzak i włoski tenor Giuseppe Filianoti będą gwiazdami sylwestrowego wieczoru w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Gala rozpoczyna się o 20.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z pamiętnika lekarki z warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 15:08
Aktorka Alina Świdowska zdecydowała się opowiedzieć o piekle wojny, które przeżyła jej matka Adina Blady-Szwajger. Premiera monodramu "I więcej nic nie pamiętam" odbędzie się dziś wieczorem w Żydowskim Instytucie Historycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tlen" w rytmie hip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 14:25
Bliższy teledyskowi niż filmowi fabularnemu, częściowo animowany, stylizowany na interaktywną stronę internetową, ale w warstwie treści silnie metafizyczny - „Tlen” rosyjskiego dramaturga Iwana Wyrypajewa jest już w polskich kinach. W rolach głównych znakomita Karolina Gruszka i Aleksiej Filimonow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wygraj bilet na dwie strony nocy

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2009 09:31
W najbliższą sobotę (7 listopada)w warszawskim Teatrze na Woli zobaczyć będzie można dwa przedstawienia traktowane jako jedno wydarzenie. W pierwszej części będzie to „Patrz, słońce zachodzi” w reżyserii Bronisławy Nowickiej, w drugiej „Wariacje berhardowskie” w reżyserii Gabriela Gietzky'ego. Dla naszych czytelników mamy zaproszenia!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka o teatralne Grand Prix

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2010 10:40
Otwarciem wystawy "Wojtek Jabłoński i jego małe formy” rozpoczął się dziś o godz. 15.30 w Teatrze Lalek Pleciuga w Szczecinie, przesunięty ze względu na żałobę narodową, 45. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2010.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taniec Wyrypajewa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 10:12
Mimo tego, że w Polsce dramaturgia Iwana Wyrypajewa doceniana jest od dawna, jego nazwisko w ostatnim okresie wyjątkowo często pojawiało się w mediach. W Teatrze na Woli nadal możemy oglądać dobrze przyjęty przez publiczność spektakl „Lipiec”, w kinach oryginalny w swojej treści i formie „Tlen” (oba tytuły wyreżyserował dramatopisarz). Od najbliższego piątku w repertuarze Teatru Narodowego w Warszawie pojawi się „Taniec Delhi”. Spektakl powstał zgodnie z typowym dla Wyrypajewa schematem pracy -
rozwiń zwiń