Kultura

Iluzoryczność abstrakcji

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2008 08:48
Zaprezentowane wczoraj na wystawie w warszawskim Rastrze prace Rafała Bujnowskiego, choć ocierają się o nurt sztuki abstrakcyjnej, pełne są odniesień do rzeczywistości.

Galeria Raster organizuje wystawę prac Rafała Bujnowskiego już po raz czwarty. Tym razem oglądać można prace artysty powstałe w ciągu ostatnich dwóch lat. W poprzednich latach prezentowana była seria 150 obrazów olejnych Bujnowskiego i 12 przedmiotów („Obrazy-przedmioty”, 2002). Były to słynne prace na płótnie przedstawiające cegły, deski, okna, telewizory, tablice szkolne i portrety papieża. Dwa lata później odwiedzający Rastra mogli obejrzeć trzy projekty artysty, wychodzące poza konwencjonalne ramy malarstwa. Był wśród nich „Visa Portrait”, składający się z autoportretu Bujnowskiego, dołączonego przez artystę do wniosku o amerykańską wizę oraz film nakręcony podczas odbytego w USA kursu pilotażu. Z kolei projekt „Zmierzch” był utrwalonym na taśmie wideo procesem zamalowywania czarną farbą czarno-białych pejzaży. „Muzeum” natomiast stanowiło wprowadzenie malarstwa w trzeci wymiar. Ostatnią wystawę prac Rafała Bujnowskiego galeria zorganizowała w 2006 roku we wschodnim Londynie. Zaprezentowała wówczas serię obrazów przedstawiających zachody słońca „Sunset Negative”.

Tytuł najnowszej wystawy prac artysty brzmi „Rafał Bujnowski – 85%”. Nawiązuje do pamiętnych "Wytycznych Sekretariatu KC PZPR w sprawie polityki kulturalnej w dziedzinie plastyki" z 1960 roku. Dzierżąca wiodącą rolę w PRL partia opowiedziała się za sztuką "społecznie zaangażowaną". W związku z tym dzieła abstrakcyjne, czy też z "pogranicza abstrakcji", postanowiła traktować marginesowo, przeznaczając dla nich zaledwie 15% udziału w wystawach sztuki współczesnej. Powstałe w przeciągu ostatnich dwóch lat prace Bujnowskiego nie mają jednak na celu odwrócenia stosunku procentowego, co sugerowałby tytuł wystawy. Artysta wskazuje raczej sztuczność podziału sztuki na abstrakcyjną i realistyczną, bezcelowość przeciwstawienia "sztuki dla sztuki" tak zwanej sztuce do (dla) skutku. Chociaż jego ostatnie prace mają wiele wspólnego ze sztuką abstrakcyjną, to jednak w bardzo wyraźny sposób odnoszą się do rzeczywistości. Sugerowałoby to, że abstrakcja jest jedynie iluzją, skoro w sposób wielopoziomowy nawiązuje do konkretnych zjawisk fizycznych i zachowań społecznych.

 

Na prezentowanej w Galerii Raster wystawie zobaczyć można między innymi jedną ze starszych prac Rafała Bujnowskiego "Bus Safari" (2003). Nawiązuje ona do współczesnego życia małopolskich miasteczek. Obecne są także najnowsze prace artysty, których motywem są m.in.: okno, drut, bryła węgla czy auto. Dominująca jest tu czarna farba (obrazy malowane wyłącznie przy jej użyciu) i ołówek. Uwagę zwiedzającego zwraca także seria obiektów - "Witraży". Artysta w formie witrażu umieszczonego w ramie okna, odtworzył siatkę zarysowań i pęknięć na szybie okiennej.

Rafał Bujnowski urodził się w 1974 roku w Wadowicach. Ukończył studia na wydziałach architektury Politechniki Krakowskiej (1993) i grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2000). Twórczość artysty stanowi połączenie malarstwa ze sztuką konceptualną. Bujnowski poszukuje nowych możliwości zwłaszcza w grafice i malarstwie, a także interesuje się kulturą popularną od strony jej wizualności. Malarstwo łączy również z filmami wideo. Artysta podejmuje ponadto różnego rodzaju akcje artystyczne, do których należą m.in. odnowienie galerii: Arsenał w Białymstoku, Bunkier Sztuki i Potocka w Krakowie, czy wykonanie transparentów na Marsz Tolerancji w Krakowie w 2006 roku. Jest współzałożycielem i członkiem grupy Ładnie oraz „Słynnego Pisma we wtorek”, a także założycielem i kuratorem Galerii Otwartej w Krakowie. Do najbardziej znanych prac artysty należą: seria „Obrazy-przedmioty” (1999-2000), cykle: „Obrazy do mieszkania” (2001-2002), „Czekolada” (2004) i „Muzeum. Narzędzia prehistoryczne” (2004) oraz „Kwiaty i paznokcie” (2005). W 2001 roku na 400 billboardach rozmieszczonych w całym kraju artysta zaprezentował swoją pracę „Obraz okno” (Galeria Zewnętrzna AMS).
  
Wystawę „Rafał Bujnowski – 85%” w Galerii Raster w Warszawie oglądać można do 19 grudnia 2008 roku, w godzinach 18:00 - 21:00.

Galeria Raster, Warszawa, Hoża 42 m. 8, III piętro

Andrzej Burgoński

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Motywy Nachta

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2009 09:46
62 prace Artura Nachta-Samborskiego, powstałe od lat 20. do 70. ubiegłego wieku, można będzie oglądać w Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artysta zbyt kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 11:20
"Zbigniew Libera. Prace 1982-2008" pod takim tytułem warszawska Zachęta przygotowała pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawę prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie prace Tchórzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2009 07:00
Po świątecznym obżarstwie warto zadbać o coś dla ciała i ducha. Trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi, a spacer po muzealnych wnętrzach w otoczeniu wspaniałych obrazów wzbogaci naszą kondycję. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza tuż po świętach na wystawę prac Jerzego Tchórzewskiego, którego 10 rocznica śmierci przypadła 25 grudnia.
rozwiń zwiń