Kultura

"Habibi", komiks o magii i miłości

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 16:13
Ta książka przynosi historię miłosną o zadziwiającej mocy.
Audio
Karta Habibi
Karta "Habibi"Foto: mat.prasowe

Przypowieść o naszych związkach ze światem naturalnym, o kulturowych granicach dzielących pierwszy i trzeci świat, o wspólnym dziedzictwie chrześcijaństwa i islamu, a także – przede wszystkim – o magii opowiadania.

/

- To właściwie historia miłosna dziejąca się pośród arabskich pustyń, haremów, pałaców sułtańskich. Ta miłość dojrzewa od uczucia czysto siostrzeńsko-braterskiego, ku w pełni dojrzałej miłości erotycznej - mówi tłumacz Łukasz Wróbel w "Terenie kultura".
Historia Dodoli i Zama, dwójki zbiegłych dzieci-niewolników, które połączył przypadek rozrysowana jest na 700 stron. Na kartach "Habibi" splatają się kultury wschodnia i zachodnia.
- Uważny czytelnik będzie w stanie wyśledzić szeregi cytatów z Koranu, z Biblii, z poezji Rumiego, z "Opowieści tysiąca i jednej nocy", z pism Arystotelesa - opowiada Wróbel.

Autor, Amerykanin Craiga Thompson mocno sobie koncept tego komiksu przemyślał. Nad komiksem pracował osiem lat, to niezwykle precyzyjna robota.
- Przez pierwsze dwa lata głównie zbierał materiały, robił rysunki wstępne, potem zaczął układać scenariusz, ćwiczyć kaligrafię arabską. Po trzech, czterech latach zaczęły powstawać strony, które widzimy w tym tomie - mówi wydawca Paweł Timofiejuk. Komiks ukazuje się w Polsce w rok po premierze w Stanach.
"Habibi" można czytać tradycyjnie - od deski do deski i również według innego klucza. Komiks "Habibi" oparty jest na strukturze kwadratu magicznego, w który pisane są cyfry od 1 do 9. Komiks zbudowany jest z 9 rozdziałów, które przyporządkowane są 9 kwadratom i podporządkowane są 9 pierwszym literom arabskiego alfabetu. To nieskończona liczba historii...

/
/

usc/fot.mat.prasowe

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Grzegorz Rosiński: nowe pokolenie nosi nawet "thorgalowe" imiona

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 13:59
- Dziś dzieci podbierają stare zeszyty"Thorgala" swoim rodzicom - zdradza rysownik komiksów i twórca tego legendarnego bohatera, Grzegorz Rosiński w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alicja, Wendy i Dorotka w pornograficznym komiksie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 18:00
Alan Moore przeniósł bohaterki znane z dziecięcych opowieści w dorosły świat. Dodał im lat i umieścił w komiksie pod wiele mówiącym tytułem "Zagubione dziewczęta"...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy nie lubią komiksów?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2012 13:00
Komiks jest sztuką bardzo wymagającą, szybko się go czyta, ale bardzo powoli się nad nim pracuje. Nieokreślony, dwuskładnikowy: sztuka + literatura. - Należy do ziemi niczyjej. Trudno uzyskać dla niego wsparcie finansowe w Polsce - mówią goście Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egzotyczne historie o życiu w Polsce, które zadziwiły świat

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 18:27
Dokarmianie karpie, kolejka za papierem toaletowym... Komiks "Marzi” o życiu codziennym w dobie PRL-u cieszy się ogromną popularnością w wielu krajach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne początki Beatlesów w komiksie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 14:35
- To jest niezwykle ciekawa lektura dla miłośników Beatlesów, ale także wszystkich, którzy nie słyszeli jeszcze o Stuarcie Sutcliffie, a powinni, bo był jednym z tych, którzy zakładali zespół - do komiksowej lektury zachęca Michał Nogaś.
rozwiń zwiń