Kultura

Polacy nie lubią komiksów?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2012 13:00
Komiks jest sztuką bardzo wymagającą, szybko się go czyta, ale bardzo powoli się nad nim pracuje. Nieokreślony, dwuskładnikowy: sztuka + literatura. - Należy do ziemi niczyjej. Trudno uzyskać dla niego wsparcie finansowe w Polsce - mówią goście Dwójki.
Audio
Polacy nie lubią komiksów?
Foto: Glow Images/East News

W latach 80. w PRL-u komiksy były niesłychanie popularne, nakłady wysokie. To zniknęło. Dlaczego? - Mnóstwo osób się już nad tym głowiło i nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. To największa, nierozwikłana zagadka polskiego komiksu. Nagle doszliśmy do takiej sytuacji, że jakość artystyczna komiksu jest wysoka, natomiast nie przekłada się to na sprzedaż rynkową - mówi Sebastian Frąckiewicz – krytyk, autor rozmów z osobami ze świata komiksu zebranych w tomie: "Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce".
Metodą na przetrwanie jest obecnie tworzenie w Polsce komiksów historycznych. Brakuje jednak dofinansowania, państwowej instytucji, która wspierałaby właśnie komiks. Zwłaszcza, że tradycja komiksowa w Polsce jest bardzo silna. Naszą mocną stroną, cechą charakterystyczną jest bardzo precyzyjnego powiązania słowa z obrazem. Może zacząć tratować tę dwutorowość komiksu: połączenie literatury i sztuki jako ogromny plus? Oto apeluje Frąckiewicz i pozostali goście Dwójki: Monika Powalisz - scenarzystka komiksowa, Maciej Sieńczyk – autor wydanej niedawno książki "Przygody na bezludnej wyspie" i Witold Tkaczyk – wydawca komiksów historycznych.

usc

Zobacz więcej na temat: POLSKA
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Jest wyrok. Tintin jednak nie jest rasistą

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 20:11
Bienvenu Mbutu Mondondo z Demokratycznej Republiki Konga, mieszkający w Belgii, w sprawie "Tintina w Kongo" zwrócił się do sądu przed czterema laty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje twórca komiksów Jean Giraud

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 19:42
Artysta - znany także pod pseudonimami Moebius i Gir - zmarł w Paryżu w wieku 73 lat po długiej walce z rakiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Rosiński: nowe pokolenie nosi nawet "thorgalowe" imiona

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 13:59
- Dziś dzieci podbierają stare zeszyty"Thorgala" swoim rodzicom - zdradza rysownik komiksów i twórca tego legendarnego bohatera, Grzegorz Rosiński w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już jaskiniowcy tworzyli komiksy!

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 19:06
Ma wiele form i stylów, może pełnić wiele funkcji. Jest pełnoprawnym działem sztuki, i to tej jej części, która sięga zarania artystycznej działalności człowieka: malowideł naskalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frąckiewicz o komiksowym "Wyjściu z getta"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 14:56
Tytuł książki "Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce" miał pierwotnie brzmieć inaczej. Dlaczego? Posłuchaj rozmowy m. in. o paradoksach w kulturze komiksowej i zderzeniu świata obrazków ze światem wielkiej literatury i klasycznego malarstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alicja, Wendy i Dorotka w pornograficznym komiksie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 18:00
Alan Moore przeniósł bohaterki znane z dziecięcych opowieści w dorosły świat. Dodał im lat i umieścił w komiksie pod wiele mówiącym tytułem "Zagubione dziewczęta"...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy polski komiks

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 08:42
Bartek Chaciński i Aleksandra Łapkiewicz zapraszają do dyskusji o tym, gdzie znajduje się dziś polski komiks.
rozwiń zwiń