Kultura

Smutna sztuka z happy endem

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2008 12:16
„Wiele hałasu o nic”, to jedna z najrzadziej wystawianych komedii Wiliama Szekspira. Maciej Prus, który reżyserował dzieła angielskiego dramaturga kilkakrotnie, wyjaśnia, że gdyby wiedział ile trudności wiąże się z realizacją tej sztuki, prawdopodobnie nie podjąłby się tego zadania. Efekty zmagań z tym trudnym tekstem publiczność będzie mogła poznać 12 grudnia, kiedy odbędzie się premiera spektaklu.

Maciej Prus po dzieła Szekspira sięgał już kilkakrotnie. Wyreżyserował  m.in. „Wieczór Trzech Króli”, „Króla Lira”, „Peryklesa” i „Komedię Omyłek”. Jak wyjaśnia przed premierą w Teatrze Narodowym, to zdecydowanie najtrudniejszy tekst. „Dopiero podczas realizacji zrozumiałem, jak wiele pięter ma ta komedia. Z drugiej strony właśnie ten tekst Szekspira wydaje mi się najgłębszy i najciekawszy. Pobija wszystkie komedyjki, które robiłem do tej pory”- dodaje reżyser. 


Spektakl przenosi nas do teatralnych Włoch Szekspira, miejsca tylko pozornie realnego. Jesteśmy na dworze Leonata, gubernatora Messyny, gdzie przybywa książę Aragonii Don Pdero, który właśnie zwyciężył w bitwie swego zbuntowanego, nikczemnego brata- bastarda, Don Juana. Wraz z nim na dwór przybywają dwaj młodzi kawalerowie Claudio i Benedick, którzy z nieufnością traktują płeć piękną. Jednak uroda Hero, córki Leonarda, zmusza Claudio do zmiany stanowiska. Zapowiadającą się szczęśliwie miłość, zburzy uknuta przez Don Pedra intryga. Drugi zatwardziały kawaler Benedict, także będzie musiał zmienić wiele swoich staroświeckich poglądów, gdy na jego drodze pojawi się Beatrycze. Ciętego humoru, błyskotliwych intryg nie będzie brakowało. Mimo tego, że w pierwszej części sztuki przeważał będzie dowcip i radość, drugą zdominuje ton powagi związany z tematem honoru, naznaczonego ciemną barwą tematu śmierci. Nie bez powodu mówi się, że to smutna sztuka o szczęśliwym zakończeniu. Maciej Prus dodaje, że dla niego jest to przede wszystkim tekst, o ingerowaniu w ludzkie uczucia.                                                                                  Zaskakujące jest, że tak rzadko wystawiany tekst, w tym samym czasie doczekał się aż dwóch realizacji. W Teatrze Wybrzeże spektakl przygotował Adam Orzechowski, który zapowiada, że będzie to spektakl o manipulacji.

Na scenie Teatru Narodowego publiczność będzie miała okazję zobaczyć m.in. Artura Żmijewskiego, Macieja Kozłowskiego, Grzegorza Małeckiego, Arkadiusza Janiczka, Bartłomieja Bobrowskiego, Patrycję Soliman, Monikę Dryl.

 Fragment spektaklu i rozmowa z twórcami
 
 
 
(mz)
 
Maciej Prus (ur. 9 listopada 1937r. w Samborze) ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a w 1968 roku Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Jako reżyser debiutował w 1968 r. spektaklem "Pierwszy Dzień Wolności"Leona Kruczkowskiego w  Bałtyckim Teatrze Dramatycznym.
Na początku lat 70. Maciej Prus realizował spektakle w warszawskim Teatrze Ateneum i Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, gdzie był zatrudniony jako reżyser w latach 1970-1972.W latach 1974-1976 Maciej Prus wrócił do Krakowa, gdzienawiązał współpracę z Teatrem Starym. W latach 80. sztuki przez niego reżyserowane można było oglądać przdede wszystkim w Teatrze Dramatycznym  oraz w warszawskim Teatrze Polskim, Teatrze Narodowym, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrze Polskim we Wrocławiu i Teatrze Polskim w Poznaniu. W latach 2003-2004 był reżyserem Teatru Nowego w Łodzi. Jest laureatem laureatem nagrody im. Konrada Swinarskiego - przyznawanej przez redakcję miesięcznika "Teatr" - za sezon 1978/1979, za reżyserię spektaklu „Noc listopadowa” Wyspiańskiego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

„Ożenek” na łyżwach

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2009 10:33
Aktorzy najstarszej rosyjskiej sceny - Teatru Aleksandryjskiego z Petersburga - są już w Warszawie. Groteskowa komedia „Ożenek”, którą dzisiaj i jutro wykonają na... łyżwach zainauguruje także 1. Spotkanie Teatrów Narodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobry rok Teatru Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 12:50
- To był rok wielu udanych premier, wielu dobrze zagranych ról, fantastycznej frekwencji- tak, to co działo się na scenie Teatru Narodowego podsumowuje Jan Englert. Dyrektor tej sceny zapowiada, że w planach repertuarowych na 2010 znalazło się wiele ciekawych tytułów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marat/Sade – WYGRAJ BILET!

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 10:03
Do repertuaru Teatru Narodowego powrócił spektakl w reżyserii Mai Kleczewskiej „Marat/ Sade”. Dla naszych czytelników mamy podwójne zaproszenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na styku jawy i snu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2010 00:02
"Księżniczka na opak wywrócona" to nowa propozycja Teatru Narodowego w Warszawie. Spektakl reżyseruje Jan Englert, który do współpracy zaprosił m.in.: Małgorzatę Kożuchowską, Piotra Adamczyka, Ewę Konstancję Bułhak, Grzegorza Małeckiego.
rozwiń zwiń