Kultura

VII Festiwal Polskiego Radia i Telewizji "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2007 09:20
Od dziś przez kolejne cztery dni Sopot gościć będzie twórców i wielbicieli dwóch teatrów: radiowej sceny wyobraźni i teatru na małym ekranie.
''
Od dziś przez kolejne cztery dni Sopot gościć będzie twórców i wielbicieli dwóch teatrów: radiowej sceny wyobraźni i teatru na małym ekranie. Festiwal Polskiego Radia i Telewizji "Dwa teatry" odbywa się co rok, począwszy od 2000 roku, zawsze na początku czerwca. Jest znakomitą okazją do zapoznania się z twórczością obydwu scen. W tym roku rywalizować ze sobą będzie 17 spektakli telewizyjnych i 21 słuchowisk radiowych. Publiczność festiwalowa spotka się tradycyjnie z wybitnymi gwiazdami dwóch teatrów, między innymi z Ewą Błaszczyk, Martą Lipińską, Dominiką Ostałowską, Mają Ostaszewską, Marią Pakulnis, Krzysztofem Kolbergerem, Krzysztofem Kowalewskim i Zbigniewem Zapasiewiczem. Zwycięzców festiwalu poznamy już w poniedziałek, podczas uroczystej gali na plaży przy Grand Hotelu.

Teatr Telewizji posiada bodaj największą liczbę odbiorców. Nic dziwnego, wszak jest najbardziej przystępną sceną teatralną w naszym kraju. Od wielu już lat gości w domach widzów. Chętnie oglądany jest zwłaszcza tam, gdzie dostęp do tradycyjnego teatru z różnych powodów jest ograniczony. Dotyczy to zarówno pewnych lokalnych społeczności, jak też osób indywidualnych. Podobnie jest z Teatrem Polskiego Radia. Kto z nas nie zna słuchowisk nadawanych na falach Polskiego Radia, takich jak Matysiakowie czy W Jezioranach? Myliłby się jednak ten, kto uważa, że obydwie sceny powielają tylko repertuar tradycyjnych scen teatralnych. Teatry telewizyjny i radiowy prezentują własne adaptacje sztuk teatralnych. Pracują nad nimi, zaangażowani specjalnie w tym celu, najwybitniejsi reżyserzy i aktorzy.

Festiwal "Dwa Teatry" jest jedną z nielicznych okazji do konfrontacji twórzości telewizyjnej i radiowej z publicznością. Chodzi przy tym o publiczność zgroamadzoną razem, a nie skupioną pojedynczo, wokół odbiorników radiowych i telewizyjnych. Ku wielkiej radości twórców i organizatorów festiwalu każdego roku do Sopotu ściągają olbrzymie rzesze widzów. Miejscem prezentacji spektakli telewizyjnych i słuchowisk radiowych są sopockie kino Polonia i Teatr Kameralny. Najwięcej emocji budzi w widzach przy tym sam konkurs. Adekwatnie do dwóch sposobów przekazu twórczości nagrodę Grand Prix otrzymuje po jednym spektaklu radiowym i telewizyjnym. O tym, który spektakl zdobędzie cenne trofeum, decyduje pięcioosobowe jury konkursowe. W jego skład wchodzą przedstawiciele środowisk twórczych. Przed rokiem zwycięzcami festiwalu zostały: szekspirowski spektakl Juliusz Cezar w reżyserii Jana Englerta i słuchowisko Gdzie jest ten tani kupiec w reżyserii Waldemara Modestowicza.
 
W tym roku Teatr Telewizji zaprezentuje między innymi sztukę Ryszarda Bugajskiego Śmierć rotmistrza Pileckiego. Jest to widowisko historyczno-dokumentalne, a więc z gatunku cieszącego się największą popularnością wśród widzów. Innym spektaklem, który zobaczy sopocka publiczność, będzie Norymberga Wojciecha Tomczyka w reżyserii Waldemara Krzystka. Głowne role odgrywają w niej znakomici aktorzy: Janusz Gajos i Dominika Ostałowska. Spośród prezentowanych słuchowisk radiowych warto wymienić tu choćby Apologię Orfeusza Leszka Kołakowskiego w reżyserii Julii Wernio i Recykling Tadeusza Różewicza w reżyserii Waldemara Modestowicza.

Sopocki festiwal "Dwa Teatry" to nie tylko spektakle rywalizujące ze sobą w ramach konkursu. To także liczne imprezy towarzyszące. Między innymi zobaczyć będzie można dwie sztuki teatralne grane na żywo. Będą to dwa głośne przedstawienia: spektakl muzyczny MP3 w reżyserii Mariusza Benois i Teczki Teatru Ósmego Dnia z Poznania. W ramach festiwalu odbędą się także warsztaty i projekcje pod hasłem: "Dwa Teatry dla dzieci". Z bogatą ofertą wystartuje także TVP Kultura. Przypomni najlepsze sztuki teatralne pokazywane w telewizji w ubiegłym roku. Będą to między innymi Made in Poland, Słomkowy kapelusz i Matka Joanna od Aniołów.

Jak co roku imprezie towarzyszyć będą także spotkania z twórcami i gwiazdami. W sopockim Krzywym Domku, w seminarium o teatrze i dramacie dokumentalnym udział wezmą twórcy, historycy i krytycy teatralni. Natomiast z gwiazdami obydwu scen spotkać się będzie można przez kolejne cztery dni festiwalu na plaży w Sopocie, w Teatrze Miejskim w Gdyni oraz w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Andrzej Burgoński
  
 
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Rozliczenia w Dwóch Teatrach

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2007 15:24
Poezja w radiu i historia najnowsza w telewizji tryumfowała na siódmym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej w Sopocie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Finał Dwóch Teatrów

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2009 10:21
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” dobiegł końca. W niedzielę, 7 czerwca, na uroczystej gali nagrodzono najlepsze słuchowiska i spektakle. Zdobywcą Grand Prix dla utworu radiowego zostało słuchowisko pt. „Walizka” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w reżyserii Julii Wernio, zgłoszone do konkursu przez Program 2 Polskiego Radia. Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru TV przypadło „Golgocie wrocławskiej” Piotra Kokocińskiego i Krzysztofa Szwagrzyka, w reżyse
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwa Teatry" w Sopocie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2009 11:41
W Sopocie rozpoczyna się dziś 9. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry”. O Grand Prix rywalizować będzie 16 najlepszych, ubiegłorocznych spektakli Teatru Telewizji oraz 15 słuchowisk Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie modlitwy

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2009 11:29
Dziś rusza piąta edycja wrocławskiego Brave Festival. Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu są "Wszystkie modlitwy świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurochestries na finiszu

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2009 13:16
W zachodniej Francji kończy się dzisiaj międzynarodowy festiwal orkiestr młodzieżowych Eurochestries.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwa teatry w Sopocie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2010 20:09
W Sopocie skończył się festiwal Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia
rozwiń zwiń
Czytaj także

X Festiwal „Dwa Teatry – Sopot 2010” coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2010 16:45
W dniach 12 – 14 czerwca odbędzie się X Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2010”. Zaprezentowane zostaną najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne, a wśród pozostałych festiwalowych atrakcji znajdą się m.in.: spotkania z gwiazdami i reżyserami, spektakle teatralne, koncert poetycko-muzyczny oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń