Kultura

Międzynarodowy Dzień Teatru

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2009 09:53
27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI - UNESCO) w 1961 roku. Upamiętnia otwarcie pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny".

Autorem okolicznościowego orędzia skierowanego w tym roku do ludzi kultury z okazji święta jest Ludwik Flaszen. Tytuł orędzia brzmi "Dzień Teatru - laurka z troską". Ludwik Flaszen jest krytykiem, pisarzem i człowiekiem teatru. Był współpracownikiem Jerzego Grotowskiego, oraz współzałożycielem i kierownikiem literackim Teatru Laboratorium.
Międzynarodowy Dzień Teatru jest obchodzony przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. Co roku z okazji święta publikowane są orędzia wybitnych twórców teatralnych.
Polski Ośrodek ITI z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przyznaje nagrody. W tym roku nagrodę za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie, czyli Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, przyznano twórcy Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu, Jackowi Łumińskiemu.
Międzynarodowy Dzień Teatru to także święto Teatru Polskiego Radia, zwanego przed wojną "teatrem wyobraźni". W Polsce tradycja teatru radiowego ma tyle lat, co Polskie Radio. Za dzień narodzin Teatru PR uznaje się datę 29 listopada 1925 roku, kiedy to nadano pierwsze słuchowisko - "Warszawiankę" Stanisława Wyspiańskiego, w radiofonizacji Mikołaja Alojzego Kaszyna.
Kilka lat temu władze Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ postanowiły wyodrębnić święto teatru dla dzieci i młodzieży i obchodzić je tydzień wcześniej, niż Międzynarodowy Dzień Teatru, czyli 20 marca.


 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Laureaci IX Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2009"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2009 13:10
Werdykt jury IX Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2009" okazał się bardzo miły dla Trójki. Dwa zgłoszone przez nasz program słuchowiska otrzymały po kilka nagród, a dodatkowo Trójka została uhonorowana Nagrodę zespołową dla producenta słuchowisk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto twórców Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2009 14:50
Poznaliśmy laureatów dorocznych nagród, przyznawanych przez zespół Teatru Polskiego Radia. Wielkim Splendorem został uhonorowany Krzysztof Kolberger. Splendora Splendorów otrzymał Stanisław Brudny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miesiąc słuchowisk

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2010 07:00
Pierwszy miesiąc nowego roku upłynie w Programie 1 pod znakiem premierowych słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Już w niedzielę, 17 stycznia o godz. 21.05, będzie można wysłuchać sztuki Jerzego Fąfary „Anioł Auschwitz”. Miesiąc zakończy słuchowisko wg dramatu Antoniego Czechowa „Trzy siostry”, nadane w cyklu „Wielka Klasyka”.
rozwiń zwiń