Kultura

„Wiele hałasu o nic”- WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2009 11:55
„Wiele hałasu o nic” to jedna z najrzadziej wystawianych komedii Wiliama Szekspira. Maciej Prus, który reżyserował dzieła angielskiego dramaturga kilkakrotnie, wyjaśnia, że gdyby wiedział ile trudności wiąże się z realizacją tej sztuki, prawdopodobnie nie podjąłby się tego zadania. Efekty zmagań z tym trudnym tekstem publiczność mogła poznać 12 grudnia, kiedy odbyła się premiera spektaklu. W maju spektakl ponownie powrócił do repertuaru Teatru Narodowego. Na naszych czytelników czekają podwójne

Maciej Prus po dzieła Szekspira sięgał już kilkakrotnie. Wyreżyserował  m.in. „Wieczór Trzech Króli”, „Króla Lira”, „Peryklesa” i „Komedię Omyłek”. Jak wyjaśniał przed premierą w Teatrze Narodowym, to zdecydowanie najtrudniejszy tekst. „Dopiero podczas realizacji zrozumiałem, jak wiele pięter ma ta komedia. Z drugiej strony właśnie ten tekst Szekspira wydaje mi się najgłębszy i najciekawszy. Pobija wszystkie komedyjki, które robiłem do tej pory”- dodał reżyser. 

Spektakl przenosi nas do teatralnych Włoch Szekspira, miejsca tylko pozornie realnego. Jesteśmy na dworze Leonata, gubernatora Messyny, gdzie przybywa książę Aragonii Don Pdero, który właśnie zwyciężył w bitwie swego zbuntowanego, nikczemnego brata- bastarda, Don Juana. Wraz z nim na dwór przybywają dwaj młodzi kawalerowie Claudio i Benedick, którzy z nieufnością traktują płeć piękną. Jednak uroda Hero, córki Leonarda, zmusza Claudio do zmiany stanowiska. Zapowiadającą się szczęśliwie miłość zburzy uknuta przez Don Pedra intryga. Drugi zatwardziały kawaler Benedict, także będzie musiał zmienić wiele swoich staroświeckich poglądów, gdy na jego drodze pojawi się Beatrycze. Ciętego humoru, błyskotliwych intryg nie będzie brakowało.

W obsadzie publiczność zobaczy m.in. Macieja Kozłowskiego (Don Juan), Krzysztofa Wieszczka (Claudio), Grzegorza Małeckiego (Benedick), Andrzeja Blumenfelda (Leonato), Karola Pochecia (Conrade), Arkadiusza Janiczka (Borachio), Annę Grycewicz (Hero), Patrycję Soliman (Beatrycze), Monikę Dryl (Małgorzata), Bożenę Stachurę (Urszula).

WYGRAJ BILET:

Aby wygrać podwójne zaproszenie na sobotni (9 maja) lub niedzielny (10 maja) spektakl należy odpowiedzieć na pytanie:  Podaj naziwska aktorów, którzy w spektaklu zagrali parę wygadanych cyników Beatrice i Benedicka?


Odpowiedź należy wysłać na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl W treści wiadomości należy podać termin wybranego spektaklu.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

William Shakespeare - Wiele hałasu o nic

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2008 08:41
Jedna z najznakomitszych komedii Shakespeare’a. Na dwór Leonata, gubernatora Messyny, przybywa książę Aragonii, Don Pedro, a wraz z nim młodzi kawalerowie, Claudio i Benedick.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sześć scen w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2009 10:51
Spotkanie Teatrów Narodowych to międzynarodowy festiwal, który odbędzie się w październiku i listopadzie 2009 w Warszawie. Jego inicjatorem jest Teatr Narodowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Ożenek” na łyżwach

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2009 10:33
Aktorzy najstarszej rosyjskiej sceny - Teatru Aleksandryjskiego z Petersburga - są już w Warszawie. Groteskowa komedia „Ożenek”, którą dzisiaj i jutro wykonają na... łyżwach zainauguruje także 1. Spotkanie Teatrów Narodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hamlet a rebours

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2009 11:41
Najbardziej oczekiwana teatralna premiera jesieni już za nami. Na warszawskiej scenie przy Wierzbowej oglądać można „Tango” w reżyserii Jerzego Jarockiego. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marat/Sade – WYGRAJ BILET!

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 10:03
Do repertuaru Teatru Narodowego powrócił spektakl w reżyserii Mai Kleczewskiej „Marat/ Sade”. Dla naszych czytelników mamy podwójne zaproszenia.
rozwiń zwiń