Kultura

Malta w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2009 13:14
W Poznaniu rozpocznie się dziś 19. Międzynarodowy Festiwal Teatralny MALTA 2009. Podczas pięciu dni festiwalu odbędzie się 130 wydarzeń, to jest spektakli i widowisk, a także - parady, koncerty, dyskusje, panele i warsztaty. Wystąpi 65 zespołów, w tym 19 zagranicznych. Organizatorzy spodziewają się, że przedstawienia w plenerze i na ulicach miasta obejrzy około 150 tysięcy widzów.
Audio
  • Karina Adamska, wicedyrektor festiwalu, opowiada o Międzynarodowy Festiwalu Teatralny „Malta”. Poranek Dwójki, Program Drugi Polskiego Radia. 22 czerwca.

W tym roku w nurcie teatralnym odbędzie się aż sześć premier, wśród nich "La Menzogna" zespołu Pippo Delbono. Poza tym nowe spektakle pokażą polscy artyści: Lech Raczak z Asocjacją 2006, Małgorzata Dziewulska, Teatr Usta Usta Republika i Porywacze Ciał. W trakcie festiwalu wystąpi gwiazda industrialnego rocka Nine Inch Nails. W ramach cyklu "Archipelag" zaplanowano dyskusje o związkach muzyki z teatrem i roli kompozytora w teatrze.

Nawiązując do Roku Grotowskiego organizatorzy przypomną postać wybitnego twórcy. Odbędzie się między innymi konferencja z udziałem przedstawicieli Instytutu Grotowskiego, wystawa fotografii na Starym Rynku oraz pokazy filmów.

Festiwal Malta jest organizowany od 1991 roku. Krytycy podkreślają wysoki poziom imprezy i trafny dobór spektakli. Nazwę imprezy zaczerpnięto od Jeziora Maltańskiego, leżącego nieopodal miasta. Przedstawienia teatralne odbywają się pod gołym niebem na ulicach i placach miasta, w Starym ZOO i w Starej Rzeźni. W tym roku nie będzie spektakli nad Jeziorem Maltańskim.

Formuła Malty jest otwarta. Zasadą imprezy jest to, że biorą w niej udział różne grupy teatralne. Tradycją festiwalu stały się prezentacje na różnych scenach. Dotychczas najlepszy teatr Malty Off otrzymywał nagrodę "Offeusza" i był zapraszany na następną Maltę do programu głównego.

Malcie towarzyszą inne wydarzenia związane z festiwalem, na przykład w 2001 roku - 4. Konferencja Dyplomacji Kulturalnej, na którą przybyli attache kulturalni i dyrektorzy Instytutów Kultury Polskiej z całego świata. W 2003 roku była to wystawa fotografii Romano Martinisa zatytułowana "Tadeusz Kantor. Cricot 2", przedstawiająca próby i spektakle zespołu Kantora w latach 1974-1990. 

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Finał Dwóch Teatrów

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2009 10:21
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” dobiegł końca. W niedzielę, 7 czerwca, na uroczystej gali nagrodzono najlepsze słuchowiska i spektakle. Zdobywcą Grand Prix dla utworu radiowego zostało słuchowisko pt. „Walizka” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w reżyserii Julii Wernio, zgłoszone do konkursu przez Program 2 Polskiego Radia. Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru TV przypadło „Golgocie wrocławskiej” Piotra Kokocińskiego i Krzysztofa Szwagrzyka, w reżyse
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwa Teatry" w Sopocie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2009 11:41
W Sopocie rozpoczyna się dziś 9. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry”. O Grand Prix rywalizować będzie 16 najlepszych, ubiegłorocznych spektakli Teatru Telewizji oraz 15 słuchowisk Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatralna trzydniówka

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2009 10:17
Od 13 sierpnia do 18 sierpnia 2009 roku w Olsztynie odbywać się będzie Olsztyńska Trzydniówka Teatralna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prapremiery w Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2009 09:51
Teatry z Krakowa, Warszawy, Łodzi, Szczecina, Lublina, Gdańska przyjechały do Bydgoszczy na VIII Festiwal Prapremier, który rozpoczyna się dziś, 2 października. W programie nie zabraknie też spektakli wystawianych przez gospodarzy festiwalu.
rozwiń zwiń