Konkurs Chopinowski 2015

Piotr Paleczny. Szkic do portretu

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 10:00
- Ta pianistyka jest nieprawdopodobnie energetyczna, wyrazista, mocna – mówiła o Piotrze Palecznym, zdobywcy III miejsca na Konkursie Chopinowskim w 1970 roku, prof. Alicja Paleta-Bugaj.
Audio
  • Chopinowscy jurorzy: Piotr Paleczny (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Studiując u prof. Ekiera, wiedziałem, że jestem szczęściarzem będącym najbliżej prawdy artystycznej o Chopinie, wspominał w Dwójce prof. Piotr Paleczny (za zdj.)
"Studiując u prof. Ekiera, wiedziałem, że jestem szczęściarzem będącym najbliżej prawdy artystycznej o Chopinie”, wspominał w Dwójce prof. Piotr Paleczny (za zdj.) Foto: Cezary Pecold/PAP/CAF

Prof. Piotr Paleczny, bohater kolejnej audycji Dwójkowego cyklu przybliżającego jurorów tegorocznego Konkursu Chopinowskiego, wspominał m.in. ów jakże ważny moment w jego drodze artystycznej, jakim było wyróżnienie sprzed 45 lat. - Do dziś pamiętam piekielny ból głowy, kiedy czekałem na werdykt. Ból ustąpił w momencie, kiedy poznaliśmy wyniki – opowiadał, podkreślając, jak radykalną zmianę w jego życiu przyniosła decyzja ówczesnego jury.

Czy udało się mu przełamać etykietkę "chopinisty"? W jakim sensie, jak przyznał, "nie zawsze był grzecznym studentem"? I dlaczego "jego Chopin" jest w tej chwili bardziej wyzwolony niż wcześniej?

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzi: Anna Skulska

Goście: prof. Alicja Paleta-Bugaj, prof. Antoni Wit, prof. Ryszard Zimak i Dang Thai Son

Data emisji: 8.06.2015

Godzina emisji: 21.00

Muzyczny suplement, w którym wysłuchaliśmy nagrań w wykonaniu bohatera audycji, przygotowała Róża Światczyńska.

jp/mc

Czytaj także

Piotr Paleczny: liczy się osobowość pianisty

31.01.2015 15:50
– Oprócz ogólnego wrażenia i możliwości technicznych ważne jest to, co artysta ma w swoim wnętrzu – mówił Piotr Paleczny, przewodniczący jury Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego.
Wybitny pianista Piotr Paleczny przewodzi jury w składzie: Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Stefan Wojtas
Wybitny pianista Piotr Paleczny przewodzi jury w składzie: Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Stefan WojtasFoto: PAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
06'26 Piotr Paleczny: liczy się osobowość pianisty (Poranek Dwójki)
więcej

Konkurs odbywa się w trzech etapach. Przesłuchania I i II etapu odbywają się w dniach 31 stycznia - 4 lutego w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej.

– Program jest bardzo szeroki, ale niewątpliwie pozwala wyrobić sobie opinię na temat uczestników – powiedział Piotr Paleczny. – Jest oczywiście sonata, są mazurki, jest polonez i koncert. Dodatkowo można wykonać utwór dowolny, zarówno w pierwszym, jak i w drugim etapie. Każdy więc zaprezentować to, w czym może pokazać się od najlepszej strony – dodał.

Tegoroczna edycja organizowanego od 2006 roku konkursu jest wyjątkowa, bo gra rozegra się o najwyższą stawkę. Zdobywcy pierwszych dwóch nagród zagwarantują sobie udział (z pominięciem etapu eliminacji) w 17. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, który rozpocznie się 1 października 2015 r.

***

Przygotowała: Anna Skulska
Gość:
Piotr Paleczny (przewodniczący jury Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego
Data emisji: 31.01.2015
Godzina emisji:
7.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".
mc/kd

Czytaj także

Piotr Paleczny: muzyka Chopina musi śpiewać

05.02.2015 19:00
- Niektórzy prezentowali znakomitą pianistykę, ale nie zbliżali się do ducha utworów Chopina - mówił Przewodniczący Jury po II etapie Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego.
Wybitny pianista Piotr Paleczny przewodzi jury w składzie: Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Stefan Wojtas
Wybitny pianista Piotr Paleczny przewodzi jury w składzie: Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Stefan WojtasFoto: PAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
15'14 Piotr Paleczny: muzyka Chopina musi śpiewać. (PR, 5.02.2015)
więcej

- Mimo to jury było szczodre i przepuściło do II etapu aż 17 spośród 36 uczestników. To o dwóch więcej, niż zakładał regulamin - podkreślił Piotr Paleczny - Niestety do finału mogliśmy zaprosić tylko 8 osób, a to ze względu na udział orkiestry Filharmonii Narodowej w ostatnim etapie zmagań - dodał. Znakomity pianista nie ukrywał, że niektórzy z jego osobistych faworytów zostali wyeliminowani na II etapie.

Szczęśliwcy to: Rafał Błaszczyk, Łukasz Krupiński, Krzysztof Książek, Łukasz Mikołajczyk, Karolina Nadolska, Piotr Nowak, Michał Szymanowski, Andrzej Wierciński. Dwójka z nich ma zagwarantowany udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Z młodymi artystami rozmawiał Andrzej Zieliński. A relację z II etapu zmagań zdała Anna Skulska.

Finał odbędzie się w najbliższy piątek i sobotę (6-7 lutego) w Filharmonii Narodowej.

***

Prowadziła: Justyna Piernik

Data emisji: 4.02.2015

Godzina emisji: 16.20

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę"

mm/mc

Czytaj także

Wojciech Świtała: nie róbcie z Chopina towaru!

30.08.2015 09:00
- Polscy pianiści nie muszą być chopinistami. Nie warto grać tej muzyki na siłę, nawet jeśli to trampolina do kariery - przestrzegał juror Konkursu Chopinowskiego.
Wojciech Świtała
Wojciech ŚwitałaFoto: PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
60'15 Sylwetka znakomitego chopinisty Wojciecha Świtały (Opowieści po zmroku/Dwójka)
więcej

- Niestety przed konkursem okazuje się, że wielu pianistów, którzy wcześniej ignorowali Chopina, okazuje się specjalistami od jego muzyki. Ale Chopin bardzo szybko i bezwzględnie obnaża tego typu nieszczerość - wyjaśniał Wojciech Świtała, odwołują się zwłaszcza do zmagań w 2010 roku.

Znakomity pianista opowiadał także m.in. o prywatnym historycznym fortepianie Erarda, który kupił na Allegro, oraz o swoich muzycznych początkach. A debiutował w wieku kilku lat, dyrygując ariami Mozarta i Verdiego.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzą: Róża Światczyńska, Marcin Majchrowski

Goście: Wojciech Świtała (pianista), Michał Pepol (wiolonczelista Royal String Quartet), Szymon Krzeszowiec (skrzypek Kwartetu Śląskiego) i Lech Dudzik (reżyser dźwięku).

Data emisji: 4.05.2015

Godzina emisji: 21:00

mm/mc

Czytaj także

Dina Yoffe. Pianistka niczym Michael Jackson

30.08.2015 10:00
– Czułam się jak bohaterka narodowa – mówiła Dina Yoffe o II nagrodzie w Konkursie Chopinowskim zdobytej 40 lat temu. W tym roku to ona będzie oceniać pianistów.
W październiku tego roku Dina Yoffe po raz pierwszy zasiądzie w jury Konkursu Chopinowskiego
W październiku tego roku Dina Yoffe po raz pierwszy zasiądzie w jury Konkursu ChopinowskiegoFoto: PAP/Andrzej Rybczyński
Posłuchaj
60'30 Rozmowa z Diną Yoffe, jurorką 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (Opowieści po zmroku/Dwójka)
więcej

Dina Yoffe powiedziała, że konkurs z 1975 r. pozostawił w niej cudowne wspomnienia. – Pamiętam ulicę Marszałkowską następnego dnia po ogłoszeniu wyników – opowiadała łotewska pianistka. – Gdy wyszłam z hotelu, wszyscy pozdrawiali mnie na ulicy. Nie wiedziałam wtedy, kim jest Michael Jackson, ale teraz mogę powiedzieć, że tak się czułam – dodała.

Dina Yoffe zaczęła grać w wieku 5 lat. Gdy w 1958 r. zdawała egzamin wstępny do Specjalnej Szkoły Muzycznej w Rydze, zadziwiła komisję chęcią zaśpiewania III koncertu Rachmaninowa. Niebagatelną rolę w doborze tego utworu odegrała łotewska telewizja.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowali: Marcin Majchrowski i Róża Światczyńska

Goście: Dina Yoffe (pianistka, jurorka 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina), Stanisław Dybowski (muzykolog i krytyk muzyczny)

Data emisji: 18.05.2015

Godzina emisji: 21:00

mc/mm