X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018 Skeleton
Section02
Skeleton
© 2010 / Comité International Olympique (CIO) / KASAPOGLU, Mine
Po 54 latach absencji skeleton wrócił w 2002 roku do programu igrzysk. W Pjongczangu po raz siódmy w historii zostaną rozdane medale olimpijskie w tej konkurencji.

Dyscyplina ta narodziła się w drugiej połowie 19. wieku w Szwajcarii. Pierwsze oficjalne zawody rozegrano w 1884 roku, jednak wówczas jeszcze ślizgano się na drewnianych pojazdach. Rywalizowano na trasie z St. Moritz do Celeriny, a zwycięzca otrzymał na mecie... butelkę szampana.

Od 1887 roku zawodnicy zaczęli startować, kładąc się na skeletonie na brzuchu. Sport ten otrzymał funkcjonującą do dzisiaj nazwę pod koniec 19. stulecia - w 1892 roku zaczęto bowiem produkować pierwsze stalowe sanki, które przypominały w pewnym stopniu ludzki kościec ("skeleton" - ang. szkielet, kościec).

W 1923 roku powstała Międzynarodowa Federacja Bobslejowa i Toboganu (FIBT), która zajmowała się także sprawami skeletonu. Pięć lat później dyscyplina ta zadebiutowała w igrzyskach. W St. Moritz rozegrano wówczas tylko konkurencję męskich jedynek.

Jednak później sport ten zniknął z grona dyscyplin rozgrywanych na olimpiadzie. Po wojnie tylko raz znalazł się w programie igrzysk - ponownie w St. Moritz w 1948 roku. Znowu na starcie stanęli tylko mężczyźni.

Kobiety rywalizowały dopiero w Salt Lake City (2002), kiedy to walczono o olimpijskie medale po raz trzeci.

Polska tylko raz miała w tej dyscyplinie reprezentanta. W 2006 roku w Turynie do rywalizacji przystąpiła Monika Wołowiec.
tabela medalowa
plan startów
wiadomości o skeletonie
Section03