Redakcja Programów Katolickich

Papież: aborcja nie może być prawem człowieka, obrona życia to absolutny obowiązek

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 17:35
Aborcja nie może być "prawem człowieka" - powiedział papież Franciszek w sobotę podczas spotkania z delegacją włoskiego Ruchu dla Życia. Podkreślał, że obrona życia jest "absolutnym obowiązkiem".
Audio
  • Papież: aborcja nie jest prawem człowieka. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: Annett_Klingner / pixabay

- Jeśli życie jest łamane u swego początku, tym, co pozostaje, nie jest jego wdzięczne przyjęcie pełne zaskoczenia tym darem, ale zimna kalkulacja, co mamy i czym możemy dysponować - stwierdził papież w czasie audiencji przed obchodzonym w niedzielę przez włoski Kościół Dniem dla Życia. - Wtedy życie sprowadza się do wymiaru dobra do konsumpcji, które można użyć i wyrzucić - zaznaczył. 

- Jakże dramatyczna jest ta wizja, niestety rozpowszechniona i zakorzeniona; przedstawiana także jako prawo człowieka; ile cierpienia przynosi najsłabszym z naszych braci - wskazał Franciszek. Podkreślił, że "dobrowolne gaszenie życia w jego zarodku jest w każdym przypadku zdradą powołania, a także paktu łączącego pokolenia, który pozwala patrzeć naprzód z nadzieją". 

Papież zwrócił uwagę, że swą działalnością Ruch dla Życia pokazuje, że "ci, którzy zostali poczęci, są dziećmi całego społeczeństwa". - Ich zabijanie w ogromnej liczbie, przy przyzwoleniu ze strony państw, stanowi ciężki problem, który u podstaw podminowuje konstrukcję sprawiedliwości, zagrażając właściwym rozwiązaniom każdej innej kwestii ludzkiej i socjalnej - ostrzegł Franciszek. 

Następnie zaapelował do wszystkich polityków, aby "niezależnie od swej wiary uczynili kamieniem węgielnym dobra wspólnego obronę życia tych, którzy mają się narodzić, i ich wejście do społeczeństwa". Niech politycy "nie pozwalają na to, aby warunki dyktowała im logika dążąca do osobistego sukcesu albo interesów natychmiastowych lub stronniczych, lecz niech wybiegają wzrokiem daleko i z sercem patrzą na wszystkich" - wzywał. 

Papież dodał, że Dzień dla Życia ukazuje "pierwszorzędną wartość życia ludzkiego i absolutny obowiązek jego obrony, od poczęcia aż do naturalnego końca". 

msze

Czytaj także

Papież przed wizytą w Emiratach: wiara w Boga oddala nienawiść

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 11:37
Papież powiedział, że w czasie swojej pielgrzymki do Zjednoczonych Emiratów Arabskich chciałby zapisać nową kartę w historii relacji międzyreligijnych.
rozwiń zwiń