Redakcja Programów Katolickich

Jak zachować człowieczeństwo w nieludzkich warunkach?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 15:00
Kwiecień to czas wspomnień o ludziach więzionych w obozach koncentracyjnych. 30 kwietnia minęła 70 rocznica wyzwolenia obozu dla kobiet w Ravensbrück. Dzień wcześniej 70 rocznica wyzwolenia obozu w Dachau.
Audio
W Dachau  znajdowało się 41 tys. polskich obywateli i stanowili oni najliczniejszą grupę narodowościową więźniów
W Dachau znajdowało się 41 tys. polskich obywateli i stanowili oni najliczniejszą grupę narodowościową więźniówFoto: Wikipedia Commons/Public Domain

W Dachau więzieni byli obywatele 37 narodowości. Obóz ten stało się jednak w sposób szczególny miejscem kaźni duchowieństwa polskiego. Wśród nich 95% stanowili duchowni katoliccy większość przywieziona z Polski, wielu także z Niemiec i Francji. Dużą część duchowieństwa stanowili zakonnicy, z których najwięcej więziono jezuitów.

Jak podkreśla ks. dr Stanisław Cieślak, jezuita z Akademii Ignacjanum w Krakowie, Dachau było centralnym miejscem eksterminacji duchownych z całej Europy. – Byli tam jezuici z różnych krajów, ale z Polski było najwięcej: 70, z których 23 zginęło. Wśród nich prof. Stanisław Bednarski, wybitny historyk kościoła, a także kard. Adam Kozłowiecki, który po uwolnieniu opisał obóz i losy jego więźniów w książce pt. „Ucisk i strapienie. Pamiętnik Więźnia 1939-1945” – dodaje ks. Stanisław Cieślak w audycji „Familijna Jedynka”, w radiowej Jedynce.

- Obóz koncentracyjny w Dachau powstał dosyć wcześnie bo w 1933r. w ramach polityki rozprawiania się przez nazizm hitlerowski ze swoimi oponentami. Wzorowany był zaś na obozach pracy, czyli gułagach sowieckich. Tam Hitler lokował swoich pierwszych przeciwników politycznych - tłumaczył ks. prof. Tomasz Kaczmarek.

- Główne fale aresztowań księży i wywożenie ich do Dachau to kwiecień i maj z 1940 r. - dodała dr Anna Jagodzińska z Instytutu Pamięci Narodowej, organizatorka konferencji naukowej pt. „Dachau - niemiecki obóz koncentracyjny, miejscem eksterminacji duchowieństwa polskiego”.

Przebywało tam prawie 2 tysiące polskich księży, z których ponad połowa została zamordowana. Zmuszani byli do wyczerpującej pracy fizycznej, wielu z nich stawało się nawet przedmiotem eksperymentów pseudo-medycznych.

- W Niemczech partia Hitlera organizowała dodatkowo obozy, które mówiąc eufemistycznie: miały służyć resocjalizacji i przywróceniu niektórych ludzi do „normalnego” funkcjonowania w państwie. W praktyce oznaczało to, że mieli przełączyć się na „linię mentalności” ludzi wówczas rządzących. Tak pierwszym, a z czasem wzorowym obozem w serii organizowania innych, stał się Dachau – dodał ks. Tomasz Kaczmarek.

Podobnie jak o Katyniu, po 1945 r. władze komunistyczne zabroniły mówić o martyrologii polskich księży. Papież Jan Paweł II podczas swojej podróży apostolskiej do Polski, 13 czerwca 1999 r. w Warszawie wyniósł na ołtarze 108 polskich męczenników, zamordowanych z nienawiści do wiary podczas II wojny światowej. W gronie beatyfikowanych znaleźli się także byli więźniowie Dachau m.in. bł. biskup Michał Kozala.

Zdaniem prof. Wiesława Wysockiego z Uniwersytetu Kard. S. Wyszyńskiego, dziś mamy do czynienia z dwoma głównymi odniesieniami do martyrologii obozowej: Tadeusza Borowskiego w opowiadaniu „Kamienny świat” pokazujący świat znaturalizowany i Zofii Kossak potwierdzony przez wspomnienia księży, którzy ocaleli. Widzimy więc, że nawet w tym poniżeniu wszystkiego, co jest związane z człowieczeństwem, ocalono tam jednak człowieka i najważniejsze wartości chrześcijańskie – powiedział prof. Wiesław Wysocki.

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, zaprasza Jan Pniewski.

***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Jan Pniewski.

Data emisji: 03.05.2015 r.

Godzina emisji: 06.00

 

kawa

 

Czytaj także

Ojca i syna podróż do przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 17:10
Zapraszamy na słuchowisko według dramatu Geralda Auberta pt. "Podróż". Reżyseria Piotra Mikuckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspólna modlitwa biskupów z Polski i Niemiec w 70. rocznicę wyzwolenia KL Dachau

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 10:25
Blisko 800. duchownych w tym 30. biskupów z Polski i Niemiec modli się wspólnie w byłym obozie koncentracyjnym w Dachau. 70. lat temu wojska amerykańskie wyzwoliły ten najstarszy niemiecki obóz koncentracyjny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dachau - największy cmentarz księży w Europie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 12:05
- Jak mówił Dostojewski, jeżeli Boga nie ma, to wszystko wolno. Dachau musi krzyczeć do świata - mówi ksiądz Henryk Zieliński.
rozwiń zwiń