Polskie Radio
Section05
Małgorzata Glabisz-Pniewska

Nasila się prześladowanie chrześcijan. "Trzeba pokazać, że nie są zapomniani"

- Tylko w Nigerii w ubiegłym roku ze względu na wiarę w Chrystusa zginęło przeszło 7600 chrześcijan. (...) To, że chrześcijanie są prześladowani - co do tego nie ma wątpliwości. Wątpliwość pojawia się w zapomnieniu, czy my o nich pamiętamy - mówił w Polskim Radiu 24  ks. Paweł Antosiak (PKWP).
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Polskie Radio 24 Boże Narodzenie Małgorzata Glabisz-Pniewska Kościół katolicki

"Pierwszy biblista". Bogdan Leśniak SJ o św. Szczepanie, jego misji i męczeństwie

- Dlaczego Szczepan został ukamienowany? Dlatego, że głosił Ewangelię. Robił to z wielkim zapałem i z wielkim oddaniem. Korzystał także ze Starego Testamentu. Można powiedzieć, że był pewnego rodzaju pierwszym biblistą, bo miał przekonanie, żeby pokazać ówczesnemu światu misję Jezusa - mówił dla Polskiego Radia 24 jezuita, wikariusz parafii pw. św. Szczepana w Warszawie, ks. Bogdan Leśniak.  
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Polskie Radio 24 Boże Narodzenie Małgorzata Glabisz-Pniewska Kościół katolicki

Tajemnica eucharystii. Ojciec Mieczysław Witalis: zrozumieć i zobaczyć więcej

- Tak jak operze, nie jest najważniejsze libretto, teksty, najważniejsza jest melodia. Ta książka jest po to, by tę melodię przekazać, by przybliżyć abstrakcyjne kwestie teologiczne, to że tajemnica tłumaczy tajemnicę, a niewyobrażalne nie oznacza nierealnego - mówił w Polskim Radiu 24 o. Mieczysław Witalis autor książki "Eucharystia - zobaczyć więcej".
Zobacz więcej na temat:  Boże Ciało Kościół katolicki religia Małgorzata Glabisz-Pniewska Polskie Radio 24

16. rocznica śmierci Jana Pawła II. Prof. Żukowska-Gardzińska: podsumowanie pontyfikatu

- Cały czas pamiętam ten dzień, 2 kwietnia 2005 roku - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 prof. Dominika Żukowska-Gardzińska teolog kultury, kierownik IBN CeIBN Centrum Myśli Jana Pawła II, wykładowca UKSW, wspominając 16.rocznicę śmierci Jana Pawła II. - Ta publiczna śmierć była dla mnie doskonałym podsumowaniem przekazu tego pontyfikatu. "Nie lękajcie się", aż do śmierci. Był w tym wiarygodny, był w pełni sobą - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Małgorzata Glabisz-Pniewska katolicyzm chrześcijaństwo

Nasi Wszyscy Święci. Zachowanie pamięci o bliskich zmarłych

- Samo pójście na cmentarz nie jest najważniejszym wyrazem miłości do bliskich zmarłych. Nasza modlitwa i ofiarowana za nich Eucharystia znaczą o wiele więcej - powiedział ks. prof. Witold Kawecki, kierownik Katedry Komunikacji Kulturowej i Artystycznej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Glabisz-Pniewska Dzień Wszystkich Świętych religia wiara katolicyzm chrześcijaństwo

"Teologia w języku śpiewu i pielgrzymek"

Na rynku ukazało się pierwsze opracowanie średniowiecznych poematów Cantigas de Santa Maria, w polskim tłumaczeniu. Na krążku znajdują się nagrania wybranych kantyczek, w wykonaniu tandemu dwóch krakowskich zespołów, specjalizujących się w muzyce dawnej: Floripari i Perfugium. O projekcie w Polskim Radiu 24 mówili Magdalena Sendor (tłumaczka), o. Dominik Jurczak (prezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego) i Łukasz Serwiński (koordynator produkcji).
Zobacz więcej na temat:  Anna Łoś Małgorzata Glabisz-Pniewska muzyka dawna