Redakcja Programów Katolickich

Kult zmarłych w Boliwi

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 12:00
W okresie listopadowych świąt zamawia się mszę św., piecze specjalne chleby i odwiedza się groby z przysmakami które lubił zmarły.
Audio
Cmentarz w Boliwii.
Cmentarz w Boliwii.Foto: Sylwia Sułkowska

W Boliwii, ze względu kulturę i zwyczaje kult zmarłych jest bardzo bogaty w swojej tradycji. Na tydzień przed świętem, ludzie przychodzą zamówić Mszę świętą za zmarłych, ponieważ wierzą, że zmarli na ten tydzień opuszczają niebo i schodzą na ziemię. W tym czasie nie można zapomnieć zabrać rachunku za Mszę świętą, który należy spalić na grobie zmarłego, aby wiedział, że Msza została za niego odprawiona i nie poczuł się urażony.

Drugim bardzo ważnym elementem przygotowującym rodzinę do tego święta jest wypieczenie specjalnych ludzików z chleba tzw. T'anta wuawa (tłum. chlebowe dziecko), którymi w sposób bardzo uroczysty przystraja się grób zmarłego. Ludzie zapraszają dzieci, aby pomodliły się nad grobem zmarłego, w zamian za co otrzymują jedno chlebowe dzieciątko.

Najważniejszy jest jednak sam dzień 2 listopada. Oprócz wypieczonych chlebów, przynosi się również wszystko, co zmarły lubił jeść i pić, aby w ten ostatni dzień jego pobytu na ziemi do sytości mógł nacieszył się wszystkimi dobrami ziemskimi.

O tych i innych tradycjach związanych z kultem zmarłych opowiedzą misjonarki i misjonarz pracujący w różnych częściach Boliwii:

s. Franciszka Polaczek

s. Joanna Lendzion

s. Maria Dąbrowska

s. Lucyna Hałabis

o. Kacper Nowakowski

ks. Mariusz Barwacz

Autorka: Sylwia Sułkowska.

Środa, 21 listopada 2012 r., Program I, Godz. 23.15.

Zobacz więcej na temat: Boliwia dzieci piecza
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwa kraje wyprzedziły Kolumbię w narkobizesie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 09:56
Aż o 25 proc. spadła w ubiegłym roku w Kolumbii produkcja czystej kokainy - twierdzą amerykańskie służby antynarkotykowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy misjonarze w Amazońskiej Puszczy.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 16:30
W "Nocnych Czatach" przyjrzeliśmy się jak wygląda praca polskich duchownych w Boliwii i w Peru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszkanie w Boliwii

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 12:00
Kościół w Boliwii ze względu na niewystarczającą ilość kleru miejscowego wspomagany jest przez księży i siostry zakonne z różnych krajów świata. Wśród nich znajduje się liczna grupa Polek i Polaków.
rozwiń zwiń