X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Polscy misjonarze w Boliwii

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 23:50
Misjonarze przyjeżdżający do Boliwii najpierw muszą stworzyć Kościół między ludźmi poprzez wspólnotą pracę czy nawiązywanie relacji międzyludzkich a dopiero potem może powstawać budynek.
Audio
Kościół w Boliwii.
Kościół w Boliwii.Foto: Sylwia Sułkowska

Sobór Watykański II mówi, że ,,wszyscy bowiem chrześcijanie wszędzie, gdziekolwiek żyją, są zobowiązani przykładem życia i świadectwem słowa tak ukazywać nowego człowieka, którego przyoblekli przez chrzest święty i moc Ducha Świętego (…), aby inni widząc ich dobre uczynki, chwalili Ojca oraz by mogli pełniej zrozumieć prawdziwy sens ludzkiego życia i dostrzec powszechną więź wspólnoty ludzkiej” (Dekret o misyjnej posłudze Kościoła 11).

 Boliwia, serce geograficzne Ameryki Południowej, ma powierzchnię 1.098.581 km². 85% ludności jest katolicka, 10% protestancka. Większość ludności tubylczej, chociaż deklaruje się jako katolicy, praktykuje kulty synkretyczne, gdzie trwają głębokie powiązania z tradycyjną religią. Podczas XVI i XVII wieku była najbogatszym regionem kolonii hiszpańskiej, podczas gdy dzisiaj jest najbiedniejszym krajem Ameryki Południowej, z mocną nierównością pomiędzy klasami społecznymi i pomiędzy strefami miejskimi i wiejskimi. Chociaż nie podlega powracającemu głodowi, jak w innych krajach trzeciego świata, ponad połowa ludności żyje pod progiem nędzy. Średnia życia jest 60 lat dla mężczyzn i 65 lat dla kobiet, śmiertelność dzieci jest podwójna w stosunku do średniej kontynentu i można się spotkać z pracą nieletnich.

Do takiego kraju przyjeżdżają polscy misjonarze i misjonarki. Najpierw muszą oni stworzyć Kościół między ludźmi poprzez wspólną pracę czy nawiązywanie relacji międzyludzkich, a dopiero potem przystępować do budowy świątyni dla danej wspólnoty, jeśli takowej jeszcze nie ma. Sytuacja materialna w poszczególnych rejonach jest bardzo zróżnicowana. Z wysokim poziomem analfabetyzmu skutecznie walczą misjonarze i misjonarki poprzez systematyczny rozwój szkolnictwa. Mają swój duży wkład, jeśli chodzi o organizowanie pomocy medycznej dla mieszkańców.

W zasadzie praca duszpasterska misjonarza w Boliwii wygląda tak jak księdza w Polsce. Istotna różnica jest po stronie wiernych. Obserwuje się tam znacznie większe zaangażowanie w duszpasterstwo świeckich. Na wioskach, gdzie z racji odległości rzadko dociera ksiądz, są liderzy, którzy organizują życie duszpasterskie; prowadzą katechezę, przygotowują młodzież do I komunii. Kiedy jednak

przychodzi czas budowy lub remontu kościoła, to ksiądz musi być architektem, elektrykiem, murarzem czy hydraulikiem. Takie są wyzwania księdza na misjach.

 W audycji Sylwii Sułkowskiej swoim misyjnym doświadczeniem podzielili się:

o. Gustaw Mazur Franciszkanin

s. Franciszka Polaczek Elżbietanka

o. Bernard Falkus Franciszkanin

s. Maksymiliana Sojka Werbistka

o. Kasper Kaproń Franciszkanin

s. Joanna Lendzion Dominikanka

Środa 17 października 2012 r., Program I, godz. 23.15.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polscy misjonarze w Amazońskiej Puszczy.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 16:30
W "Nocnych Czatach" przyjrzeliśmy się jak wygląda praca polskich duchownych w Boliwii i w Peru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszkanie w Boliwii

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 12:00
Kościół w Boliwii ze względu na niewystarczającą ilość kleru miejscowego wspomagany jest przez księży i siostry zakonne z różnych krajów świata. Wśród nich znajduje się liczna grupa Polek i Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kult zmarłych w Boliwi

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 12:00
W okresie listopadowych świąt zamawia się mszę św., piecze specjalne chleby i odwiedza się groby z przysmakami które lubił zmarły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misjonarz na rzekach

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 12:00
Praca misjonarzy na rzekach wśród plemion Trinitarios i Yurakare w Boliwii.
rozwiń zwiń