Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Niedziela Palmowa

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 10:00
Niedziela Palmowa w Polsce jest nazywana Niedzielą Kwietną albo Wierzbną i jest bardzo uroczystą niedzielą Wielkiego Postu, obchodzoną na tydzień przed Wielkanocą - tłumaczyła dr Barbara Ogrodowska.
Audio
  • Dr Barbara Ogrodowska opowiada o Niedzieli Palmowej (Poranek Dwójki)
Niedziela Palmowa w Jerozolimie
Niedziela Palmowa w JerozolimieFoto: PAP/Atef Safadi

Niedziela Palmowa otwiera cały cykl liturgii Wielkiego Tygodnia i przygotowania do Wielkanocy. Święto to obchodzono w kościele już w IV wieku. Obchodzono je najpierw w Jerozolimie, na pamiątkę wjazdu Chrystusa do tego miasta, witanego przez tłum, który rzucał pod kopytka osiołka Jezusa gałązki palmowe. Palma była symbolem wielkiego wyróżnienia i oznaczała miłość, pokój, zwycięstwo, tryumf, ale także była zapowiedzią męczeństwa, stąd mówi się o "palmie tryumfu" i o "palmie męczeństwa".

Z czasem procesje z Jerozolimy rozszerzyły się na całą chrześcijańską Europę, ale dziś obchodzi się je uroczyście w niewielu krajach: na Słowacji, na Węgrzech i w niektórych regionach Austrii. Niedziela Palmowa obchodzona w Polsce jest wielkim fenomenem.

O rodzajach palm, regionach ich występowania i zwyczajach z nimi związanych opowiadała dr Barbara Ogrodowska.

Zapraszamy do odsłuchania całego nagrania

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Barbara Ogrodowska

Data emisji: 13.04.2019 

Godzina emisji: 8.50

gs

Czytaj także

Powitanie wiosny

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 10:50
- Zima była dawniej bardzo trudna do przeżycia nawet dla zamożnych, bo mróz, brak żywności żywności i choroby zbierały wtedy swoje żniwo - mówiła dr Barbara Ogrodowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmos

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 12:00
- Kosmos postrzegano w opozycji do świata ludzi: tego, co nieskończone, bezkresne, wobec tego, co skończone, ograniczone - pisała w swoim "Przewodniku po tradycji" prof. Anna Zadrożyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Systemy wartości

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 09:00
- Bardzo długo w antropologii mówiono o zjawisku, które nazywano wartościami kulturowymi. Oznaczały one wartości współdzielone przez grupę, oznaczały również wartości zewnętrzne w stosunku do ludzi - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot.
rozwiń zwiń