X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Świat duchów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 09:00
Duchy, jak wierzono w wielu regionach naszego kraju to bezcielesne i niewidzialne istoty, które najczęściej z boskiej woli penetrowały świat ludzi aby go porządkować - nie zawsze zgodnie z interesami jego mieszkańców.
Audio
  • Świat duchów wg prof. Anny Zadrożyńskiej (Poranek Dwójki/Abecadło etnografa)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Bywały złośliwe, jeżeli ich pojawienie się wiązało się z nagłym przerwaniem czyjegoś życia. Zawsze obawiano się, że poronienie dziecka, utopienie się jakiegoś człowieka, śmierć panny czy kawalera przed ślubem mogą się skończyć zatrzymaniem ich dusz na tym świecie. Wówczas jak sądzono przybędzie ludziom jakiś np. wampir, jeszcze jeden duch wody albo ognik z nad bagien, czy topielica, albo bliżej nieokreślony duch, który wodzić potrafił ludzi po lasach i bezdrożach. O te właśnie niezbyt przyjazne ludziom duchy dbano wtedy, gdy krainy ich władztwa powinny wspomagać człowieka.

Zapraszamy do odsłuchania całości nagrania.

Fragmenty książki "Świętowania polskie. Przewodnik po tradycji" prof. Anny Zadrożyńskiej przeczytała dla Państwa Marzena Trybała.

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 18.05.2019 

Godzina emisji: 8.50

gs


Zobacz więcej na temat: antropologia

Czytaj także

Tajemna moc kobiecości

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 17:09
Kobieta - jednocześnie symbol obcości i swojskości, zagrożenia i bezpieczeństwa - zajmuje szczególne miejsce w ludowych mitach i przekonaniach. Jakie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmos

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 12:00
Kosmos postrzegano w opozycji do świata ludzi: tego, co nieskończone, bezkresne, wobec tego, co skończone, ograniczone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Systemy wartości

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 09:00
Bardzo długo w antropologii mówiono o zjawisku, które nazywano wartościami kulturowymi. Oznaczały one wartości współdzielone przez grupę, oznaczały również wartości zewnętrzne w stosunku do ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kult

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 10:00
Cultus po łacinie oznacza cześć, hołd, uwielbienie przedmiotu kultu. Pokazuje to relacje podmiotowo-przedmiotową, czyli jest ktoś lub coś, co jest przedmiotem kultu i musi być ktoś, kto jest podmiotem ten kult uprawiającym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szamanizm

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 11:00
Szamanizmem nazywa się zespół praktyk i wierzeń, które charakteryzują się tym, że praktykujący je szaman wchodzi w odmienny stan świadomości.
rozwiń zwiń