Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Tết Nguyên Đán - Wietnamski Nowy Rok

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 00:01
W języku wietnamskim nazwa Święta Tết znaczy dokładnie „biesiada pierwszego poranka”. To czas rodziny, uhonorowania przodków i modlitwy o szczęście w nadchodzącym Nowym Roku Księżycowym. Jest to najważniejsze święto wietnamskie obchodzone hucznie i zgodnie z obowiązującymi tradycjami.
Wietnamska rodzina przygotowuje Banh Chung. To ciastko, którego nie może zabraknąć na ołtarzach i rodzinnym stole podczas święta Tt.
Wietnamska rodzina przygotowuje Banh Chung. To ciastko, którego nie może zabraknąć na ołtarzach i rodzinnym stole podczas święta Tết. Foto: Shutterstock

Aby uroczystość była wyjątkowa, angażuje się cała rodzina. Dominują porządki i zakupy, jakże znane Polakom w okresach przedświątecznych. Tradycja wymaga zaopatrzenia domu w kwiatowe drzewko hoa dao (różowo ukwiecone drzewko brzoskwiniowe), hoa mai (żółto kwitnąca ochna drzewkowata) lub pomarańczowe drzewka kumkwatowe. Symbolizują one szczęcie i bogactwo. Nie może również zabraknąć tradycyjnych potraw. Na wietnamskim świątecznym stole pojawiają się między innymi bánh chưng i bánh day – potrawy z kleistego ryżu owinięte w liście dong, giò – szynka z mięsa wieprzowego oraz xôi gấc – potrawa z kleistego ryżu z owocami przepękli indochińskiej (roślina dyniowata). Jedzenie stanowi bardzo ważny element świętowania, a wspólne biesiadowanie sprzyja zażegnywaniu dawnych sporów.

Wietnamczycy wierzą, że sposób w jaki spędzą Święto Tết zadecyduje o ich całym nowym roku. Zatem ważnym jest by pierwszy gość, przekraczający próg domu był wzorem cnót. 

Wietnamka przygotowuje Banh Tet na święto Tết. To jeden z podstawowych przysmaków w czasie obchodów wietnamskiego Nowego Roku Księżycowego Wietnamka przygotowuje Banh Tet na święto Tết. To jeden z podstawowych przysmaków w czasie obchodów wietnamskiego Nowego Roku Księżycowego

Dzieci także odgrywają ważną rolę w celebracji najważniejszego dnia w roku. W prezencie otrzymują lí xì – czerwone koperty z pieniędzmi, słodycze, drobne podarunki i nowe ubrania, w które obdarowani się ubierają. W ten sposób stare sprawy pozostawia się w starym roku. Zwieńczeniem całego dnia jest spektakularny pokaz sztucznych ogni w głównych punktach miasta. Natomiast w domach dominują małe, ale za to bardzo hałaśliwe petardy.

Chúc mừng năm mới! Szczęśliwego Nowego Roku!

Katarzyna Czapska, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

***

Więcej artykułów z cyklu - w zakładce "Świętujemy".


Czytaj także

Wietnamczyk w swojej drugiej ojczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 09:00
- Widząc Wietnamczyka, większość sądzi, że kiepsko mówi albo w ogóle nie rozumie po polsku. A ja nie jestem tym Wietnamczykiem! Nie tylko mówię, ale potrafię pisać. Jestem autorem książki, „Słodko-kwaśnej historii”, mówiącej o historii społeczności wietnamskiej w Polsce. – A historia tej mniejszości w naszym kraju wcale nie jest jednoznaczna i krótka…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiński Nowy Rok

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 00:02
W kręgu kultury chińskiej Nowy Rok, zwany też Świętem Wiosny, jest najważniejszym świętem od co najmniej dwóch tysięcy lat. Obchodzony zgodnie z kalendarzem księżycowym, przypadać może w końcu stycznia lub na początku lutego. W 2024 roku jest to 10 lutego, a nadchodzącemu rokowi patronuje dostojny i spokojny Smok.
rozwiń zwiń