Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Kapela Bursów: "Dziwaczka guzowska" to nasza pieśń pochwalna dla Guzowa

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 10:00
- Sąsiadów mam wspaniałych, tolerancyjnych, zawsze kiedy moi bracia przyjeżdżają do mnie grać, to pukają w okna i proszą, żeby grać głośniej. Dookoła wszyscy są bardziej życzliwi dla siebie, każdy ma czas, żeby porozmawiać, pomóc, zapytać o to, czy szczególnie u starszych osób jest wszystko w porządku - mówiła Wiola Fijałkowska.
Audio
  • "Dobroziele", Kapela Bursów
  • "Dziwaczka guzowska", Kapela Bursów
  • Wywiad z Wiolą Fijałkowską, Bartłomiej i Cezarym Bursami z Kapeli Bursów (Jedynka/Tu jest muzyka)
Wiola Fijałkowska, Bartłomiej i Cezary Bursowie.
Wiola Fijałkowska, Bartłomiej i Cezary Bursowie.Foto: mat. pras.

W Guzowie prowadzi prężnie działający zespół muzyczny Guzowianki, który obecnie angażuje zarówno przedszkolaków, jak i studentów, z różnych gmin: Orońska, Radomia, Szydłowca, Warszawy. - Nie mamy zajęć online, bo ten zespół robimy w wolnym czasie, a ja jestem nauczycielką i mamą. To zabiera mi bardzo dużo czasu, ale w maju ruszamy z materiałem i może wrócimy do prób - mówiła w audycji.

Rodzinną Kapelę Bursów razem z Wiolą Fijałkowską tworzą Bartek i Czarek Bursowie. Wszyscy w tej sytuacji trzymają się też indywidualnych zajęć i obowiązków. - Ja poznałem Marka Biernackiego, gitarzystę i stolarza. Uczę się od niego tego fachu, zacząłem grać na perkusji. Mam nowy zespół Dietetycy. Moje córeczki w wieku 7 i 5 lat uczę grać na instrumentach, bo chciałbym im coś przekazać - mówił w rozmowie Czarek Bursa.

Ze słuchaczami podzielili się dwoma kompozycjami. - Melodię do "Dziwaczki guzowskiej" usłyszeliśmy w wykonaniu zespołu Sutari, to melodia tradycyjna. Dodaliśmy do niej słowa autorstwa Marka Mioduszewskiego i jest to taka pieśń pochwalana naszego miasta Guzowa - mówili członkowie kapeli. - "Dobroziele" powstała zaś w czasach pandemii. Tekst mówi o tym, że zachorowała babcia, nie było lekarstw, ale w lesie było ponoć dobroziele, które wszystko leczyło. Mógł je jednak zerwać tylko ktoś o szlachetnym sercu. To melodia zainspirowana mazurkiem opoczyńskim - tłumaczyli Wiola, Bartek i Czarek.

***

Rozmawiał: Mateusz Dobrowolski

Data emisji: 14.05.2020

Godzina misji: 20.10

Wyemitowano w audycji "Tu jest muzyka".

at


Czytaj także

Mateusz Smoczyński: nie znam lepszej biografii niż "Ja, Urbanator"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 08:00
- Główną przyczyną, dlaczego ta książka jest aż tak interesująca, jest oczywiście bujne życie Michała Urbaniaka. Jednak gdyby nie sposób, w jaki Andrzej Makowiecki to opowiedział, cała historia na pewno byłaby mniej barwna i wciągająca - mówił w Dwójce skrzypek znany m.in. z zespołu Atom String Quartet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paula Kinaszewska i Bartłomiej Woźniak: jesteśmy wolnymi strzelcami, te instytucje ratują nam skórę

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 20:00
- Zostaliśmy w bardzo trudnej sytuacji, jesteśmy wolnymi strzelcami, nie mamy dodatkowych etatów, lecz zajmujemy się tylko i wyłącznie muzyką - mówili muzycy zespołu WoWaKin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Kołodziej: nie da się zastąpić bezpośredniego spotkania z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 17:00
Wieloletnia skrzypaczka, nyckelharpistka i wokalistka zespołów tworzących lubelskie środowisko folkowe, Orkiestry św. Mikołaja i Odpustu Zupełnego, przyznaje, że dla jej zespołów izolacja to bardzo trudny czas paraliżujący próby. 
rozwiń zwiń