X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Niech żyją milicjanci i esbecy !

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 08:00
Święto Kosmosu i Aeronautyki lub Dzień Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa to święta PRL, których historię można poznać na wystawie zorganizowanej przez IPN.
Audio

IPN prezentuje wystawę o świętach i rocznicach w PRL. Ekspozycję zatytułowaną "Niech się święci... Obchody świąt i rocznic w Polsce Ludowej", można oglądać do 23 września.

Najważniejsze święto

Wystawę o komunistycznym kalendarzu świąt otwiera m.in. 1 Maja; było to najważniejsze święto partyjno - państwowe w Polsce Ludowej. "Lud pracujący miast i wsi" przymusowo uczestniczący w wiecach i pochodach był narzędziem w rękach komunistycznych propagandystów. Wyrażał m.in. poparcie dla rządzących, składał hołd przywódcom PRL i piętnował wrogów ludu. Wśród archiwalnych zdjęć z pierwszomajowych obchodów można zobaczyć np. fotografię z 1979 r., gdy I sekretarz KC PZPR Edward Gierek przyjmuje od podanego mu na trybunę małego dziecka wiązankę kwiatów. Zdjęciu towarzyszy szyfrogram MSW do komendantów wojewódzkich Milicji Obywatelskiej mający zapewnić, by wszystko przebiegało według z góry ustalonego scenariusza.

Lipcowe kłamstwo

Ekspozycja przedstawia także drugie co do ważności święto państwowe, czyli Narodowe Święto Odrodzenia Polski, które obchodzono 22 lipca dla uczczenia rocznicy powstania Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN) i ogłoszenia przez niego "Manifestu". To wydarzenie stało się jednym z mitów założycielskich PRL. W rzeczywistości PKWN utworzyli polscy komuniści z polecenia Stalina w Moskwie, gdzie wydrukowano także "Manifest". Na jednym ze zdjęć można zobaczyć gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który jako minister obrony narodowej w 1969 r. objeżdża odkrytym samochodem - rozłożystą czajką - przygotowane do defilady siły zbrojne PRL.

Spytaj milcjanta

Twórcy wystawy przypomnieli także mniej znane święta PRL jak np. Święto Kosmosu i Aeronautyki, które obchodzono 14 kwietnia. W okresie zimnowojennego napięcia loty w kosmos były - jak przypomina jedna z zaprezentowanych fotografii - "dowodem wyższości socjalizmu nad kapitalizmem". Własne święto, 7 października, miały także Milicja Obywatelska i Służba Bezpieczeństwa. W PRL chciano, by wizerunek milicjanta i wspierających go służb był pozytywny. Usilnie wmawiano społeczeństwu, że przez kilkadziesiąt lat komunizmu w Polsce funkcjonariusze MO i SB pełnili wyłącznie rolę "instytucji opiekuńczej".

Manipulacja

Poza innymi świętami, upamiętniającymi np. Powstanie Armii Czerwonej, Dzień Włókniarza, Powstanie Układu Warszawskiego, Dzień Ludowego Wojska Polskiego czy Rocznicę Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej, wystawa opisuje także instrumentalne wykorzystywanie takich świąt jak Międzynarodowy Dzień Kobiet, Dzień Matki lub Międzynarodowy Dzień Dziecka. 1 czerwca np. na spotkaniach z przedszkolakami pokazywano przywódców komunistycznych jako "dobrych wujków i dziadków".

Ekspozycję przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Łodzi: Paweł Kowalski, Grzegorz Nawrot i Artur Ossowski; projekt graficzny opracowała Milena Romanowska. Wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów m.in. archiwum IPN w Gdańsku, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu, Archiwum Państwowego w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie, Polskiej Agencji Prasowej, a także ze zbiorów prywatnych Zofii Gromiec. Po raz pierwszy wystawę zaprezentowano 3 grudnia 2008 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak SB inwigilowało naukowców

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 06:00
Według historyków IPN proces badania esbeckich akt dotyczących wyższych uczelni dopiero się rozpoczyna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowcy w matni bezpieki

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 07:00
Służba Bezpieczeństwa korzystała z sieci agentów, szukała tzw. haków, używała podsłuchów i kontrolowała korespondencję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mundurowi nie chcą upamiętnienia braci Kowalczyków

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 10:00
6 października 1971, dzień przed akademią z okazji Dnia Milicjanta, Jerzy i Ryszard Kowalczykowie podłożyli ładunek wybuchowy pod uczelnianą aulą.
rozwiń zwiń