Historia

Powojenne Targi Poznańskie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 09:55
27 kwietnia 1947 roku w Poznaniu rozpoczęły się pierwsze po II wojnie światowej Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Hala reprezentacyjna
Hala reprezentacyjnaFoto: wikipedia

Odbywały się odtąd corocznie z przerwą w latach 1951-1954. Historia Targów, działających początkowo pod nazwą Targ Poznański, sięga 1921 roku. MTP są jednym z najdłużej działających w Europie organizatorów targów.
Targi są jednocześnie największym ośrodkiem wystawienniczym w Polsce. Dysponują halami wystawienniczymi o łącznej powierzchni 110 tysięcy m2. Z roku na rok Targi zmieniają swoje oblicze, modernizują pawilony wystawiennicze i prowadzą szereg nowych inwestycji. Obecnie MTP organizują blisko 80 wydarzeń targowych rocznie - ekspozycji dla ponad 100 sektorów gospodarki. W ciągu roku odwiedza je ponad 360 tysięcy zwiedzających, a liczba wystawców przekracza 13200. Poza główą imprezą, w ciągu roku na terenach wystawowych organizuje się ponad 20 różnych imprez - średnio dwie miesięcznie. Najważniejsze z nich to Targi Rolno-Przemysłowe "Polagra" i Targi Motoryzacji.

Od 1947 do 1955 roku MTP były organizatorem jednej wielobranżowej imprezy. Proces specjalizacji targów rozpoczął się od perzeniesienia do Warszawy w 1958 roku Międzynarodowych Targów Książki. Aktualnie w programie MTP znajduje się 40 specjalistycznych targów międzynarodowych. Obejmują: rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy, budownictwo, inwestycje przemysłowe, motoryzację, informatykę i inne dziedziny. Większość z nich to największe targi wśród odbywających się w Polsce, niektóre z nich są zaliczane do czołówki europejskiej. MTP są członkiem-założycielem, działającego od 1925 roku, Związku Targów Międzynarodowych UFI z siedzibą w Paryżu.

Pomysł utworzenia specjalistycznej instytucji targowej zrodził się w kręgach poznańskich kupców w 1917 roku. Zrealizowano go w 1921 roku, kiedy to w dniach od 28 maja do 5 czerwca odbył się pierwszy Targ Poznański. Miał on charakter krajowy. Wystawę zwiedziło 40 tysięcy osób. Na wystawie dominował przemysł włókienniczy, kuśnierski, metalowy i chemiczny. Pierwszy Targ Poznański wzorowany był na targach lipskich. Liczył 2000 metrów kwadratowych powierzchni. Swoje ekspozycje przygotowało 1200 wystawców. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku Targi Poznańskie przyczyniały się do gospodarczej integracji kraju i ułatwiały budowanie rynku. Pomagały też w scalaniu obszarów, w których wcześnie funkcjonowały trzy różne systemy monetarne, fiskalne i prawne. Targi Poznańskie, jako jedne z niewielu przed wybuchem II Wojny Światowej zaliczane były do czołówki targów europejskich. Pod koniec lat trzydziestych Poznań był czwartym pod względem wielkości międzynarodowym ośrodkiem targowym w Europie - po Lyonie, Lipsku i Mediolanie. W czasie wojny działalność targów została zawieszona. Zniszczone w 80 procentach obiekty już w roku 1946 odbudowano na tyle, by zorganizować rok później na terenach targowych pierwszą po wojnie wystawę.

Czytaj także

Targi w Poznaniu sprywatyzują do 2011 r.

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2010 00:10
Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział PAP, że resort skarbu planuje zaprosić inwestorów do negocjacji w sprawie prywatyzacji Międzynarodowych Targów Poznańskich na przełomie 2010 i 2011 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja mediów - wyzwania i zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 13:05
W Poznaniu trwa konferencja "Telewizja Cyfrowa dla Wszystkich". Uczestnicy zastanawiają się jak walczyć z cyfrowym wykluczeniem.
rozwiń zwiń