Historia

"Wałęsa" Wajdy już na ekranie. Fragmenty filmu

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 10:15
W rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, późnym wieczorem na Zamku Królewskim w Warszawie po raz pierwszy publicznie zaprezentowano fragmenty filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa".
Audio
  • Andrzej Wajda o cenzurze w czasach, gdy Polską rządzili komuniści (IAR)
Były prezydent Lech Wałęsa (L), reżyser Andrzej Wajda (C) oraz jego żona Krystyna Zachwatowicz (P) podczas uroczystości wręczenia Nagrody Wolności Słowa na Zamku Królewskim w Warszawie.
Były prezydent Lech Wałęsa (L), reżyser Andrzej Wajda (C) oraz jego żona Krystyna Zachwatowicz (P) podczas uroczystości wręczenia Nagrody Wolności Słowa na Zamku Królewskim w Warszawie.Foto: PAP/Jakub Kamiński

Obecny na pokazie reżyser opowiadał publiczności o cenzurze w czasach, gdy Polską rządzili komuniści. Andrzej Wajda przyznał, że artyści znaleźli subtelny sposób na przechytrzenie cenzorów. - Posługiwaliśmy się obrazem - wyjaśnił reżyser. Jako przykład Andrzej Wajda opowiedział słuchaczom o przedstawieniu "Antygony" wystawionym w Starym Teatrze w Krakowie. - Przed każdą premierą na spektakl przychodzili cenzorzy. Siadali ostatnim rzędzie i sprawdzali tekst. Tekst nie był zmieniony, natomiast w jednej ze scen pojawił się chór stoczniowców, którzy oznajmili Kreonowi, że nie nadaje się do rządzenia - opowiadał reżyser.

Spotkanie z Andrzejem Wajdą i pokaz fragmentów filmu "Wałęsa " były częścią odbywającego się w Polsce zjazdu Międzynarodowego Stowarzyszenia Press Clubów (IAPC Freedom of Speech Award). Wcześniej w ramach tego samego zjazdu Lech Wałęsa wręczył nagrodę Wolności Słowa organizacji Reporterzy bez Granic.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

IAR/aj

Czytaj także

Andrzej Wajda jest szczęśliwy, że dożył tego momentu

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 22:00
- Mogę opowiedzieć o takim bohaterze narodowym Polski, jakiego w sierpniu 80 roku widziałem - mówi reżyser, który zakończył zdjęcia do filmu o Lechu Wałęsie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wałęsa do Wajdy: nie chcę, by brudzono moje nazwisko

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 13:58
- Andrzej Wajda powinien coś zrobić, żeby nie brudzono mojego nazwiska - powiedział Lech Wałęsa o współfinansowaniu przez spółkę Amber Gold filmu o jego osobie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uroczysta premiera filmu "Wałęsa" Andrzeja Wajdy 23 września

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 14:18
"Wałęsa" do kin trafi 4 października. Wcześniej zaplanowano specjalny pokaz w Teatrze Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń