X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Mieszko I – wprowadził Polskę do Europy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 06:00
Przyjmując chrzest Mieszko I wprowadził Polan do świata zachodniej Europy. Ten krok stawiał także samego Mieszka jako równorzędnego innym władcom kontynentu.
Audio
  • Co wiemy o Mieszku I? Mówi historyk prof. Stanisław Trawkowski, aud. Elizy Bojarskiej z cyklu "Królowie i książęta polscy" (2.08.1984)
  • O postać Mieszka I i o jego znaczenie dla dziejów Polski spierają się historycy: dr Grzegorz Myśliwski i dr Paweł Żmudzki, aud. Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" (16.05.2001)
Mieszko I, aut. Jan Matejko, Wkipediadp
Mieszko I, aut. Jan Matejko, Wkipedia/dp

25 maja 992 zmarł Mieszko I, pierwszy historyczny władca Polski.
Nie jest znana dokładna data urodzin Mieszka I. Zakłada się, że miało to miejsce między 922 a 945 rokiem. Jak głosi legenda, do 7 roku życia Mieszko I był ślepy. Podczas pewnej uczty jego ojciec Siemomysł, rozpaczał nad losem swojego syna i przyszłością swoich poddanych. Wówczas Mieszko miał odzyskać wzrok i, co więcej, rozpoznać osoby, których dotąd przecież nie widział. Odzyskanie wzroku przez Mieszka miało zwiastować oświecenie żyjącego dotąd w ciemności ludu.
Chrzest Polski
W 965 roku Mieszko zawarł małżeństwo z Dobrawą, czeską księżniczką. Kolejnym krokiem było przyjecie chrztu w 966 roku. Często twierdzi się, że Mieszko przyjął chrzest za pośrednictwem Czechów, tak aby uniknąć niemieckiego pośrednictwa. Tę decyzję uznaje się jako dowód na dalekowzroczność Mieszka i jego dążność do niezależności.
– Co ciekawe, nie zwrócono uwagi na to, że w Pradze nie było wówczas żadnego biskupstwa – zaznaczał dr Grzegorz Myśliwski w audycji "Na historycznej wokandzie" Andrzeja Sowy z 2001 roku. – A więc pozostaje pytanie, czy Mieszko żeniąc się z Dobrawą planował chrzest czy chodziło o nawiązanie pewnego sojuszu politycznego, który był mu z różnych względów potrzebny.
Jak podkreślał dr Myśliwski Mieszko I chrzest przyjął najprawdopodobniej w Bawarii. Jego związki z Niemcami były dość silne. – Był zaangażowany po śmierci Ottona I i Ottona II w wewnętrzne rozgrywki niemieckie popierając takie kandydatury, które będą dla Czech i Polski korzystniejsze – mówił prof. Stanisław Trawkowski w audycji "Królowie i książęta polscy" Elizy Bojarskiej z 1984 roku.

Zaprowadzenie
Zaprowadzenie chrześcijaństwa przez Mieszka I, aut. Jan Matejko, źr. "Dzieje cywilizacji w Polsce" Zamek Królewski w Warszawie, Wikipedia/dp

Podboje Mieszka

Ojcowie Mieszka panowali na terenach obecnej Wielkopolski, a przez sojusze zdobyli także Kujawy i Pomorze Wschodnie oraz Mazowsze. Mieszko przez większość okresu swojego panowania toczył walki o Pomorze Zachodnie, zdobywając tereny aż  po Odrę. W ostatnich latach życia przystąpił także do wojny z Czechami, zdobywając Śląsk i prawdopodobnie Małopolskę.

– Czasy Mieszka były bardzo okrutne, nie było właściwie innego wyjścia niż podbój – podkreślał dr Grzegorz Myśliwski. – Gdyby miało się to dokonać przy pomocy ewolucji to czekalibyśmy jeszcze ze 100 lat i nie wiadomo, czy doczekalibyśmy się państwa polskiego.

Mieszko w swoich działaniach kierował się interesem swoim i swojego państwa, do tego stopnia, że wchodził w układy nawet z wcześniejszymi wrogami. Był sprawnym politykiem, a swoim następcom oddał państwo dużo silniejsze i o znaczącej pozycji w Europie.

Podział państwa Polan

Źródła historyczne potwierdzają, że Mieszko I podzielił swoje państwo między swoich czterech synów: Bolesława Chrobrego i trzech potomków z drugiego małżeństwa z Odą Dytrykówną. Choć dziś rozdzielenie kraju pomiędzy synów jest krytycznie oceniane, niestety według ówczesnego prawa Mieszko musiał to zrobić. Ostatecznie władzę w kraju przejął najstarszy syn Bolesław.

– Z naszego punktu widzenia był to krok, który moglibyśmy potraktować jako polityczny błąd – mówił dr Paweł Żmudzki w audycji Andrzeja Sowy z 2001 roku. – Dla nas jasne jest to, że jedność oznacza siłę, a podział słabość.

Pierwszy władca Polski został prawdopodobnie pochowany w katedrze poznańskiej. Choć w rzeczywistości jego prochów nigdy nie znaleziono i nie wiadomo do końca, gdzie naprawdę spoczął.

– Był to człowiek, który umiał wykorzystać sytuacje międzynarodowe, który potrafił wpłynąć na społeczeństwo i podporządkować idei wielkiego państwa – podkreślał prof. Stanisław Trawkowski. – To był człowiek sukcesu.

Jaki był i jak rządził pierwszy historyczny władca Polski? Posłuchaj!

mb

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bolesław Chrobry - pierwszy król Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 06:13
Przeszedł do historii jako doskonały wojownik. Jest symbolem Polski silnej, z którą Europa musiała się liczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żony polskich panujących? Bardzo rozmodlone

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 08:00
- Od piastowskich władczyń oczekiwano jedynie tego, by podtrzymywały w rodzinie życie religijne - mówił w "Skarbcu nauki polskiej" dr Grzegorz Pac, mediewista, autor książki "Kobiety w dynastii Piastów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeprowadzka króla z Krakowa do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 06:16
- Warszawa była wtedy skromnym miastem, w którym co najwyżej odbyło się kilka sejmów. Ale to tu przeniósł się z Wawelu król Zygmunt III Waza – mówił historyk, prof. Jarema Maciszewski.
rozwiń zwiń