Historia

Mieszko I. Wprowadził Polskę do Europy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2024 05:40
Przyjmując chrzest, Mieszko I wprowadził Polan do świata zachodniej Europy. Ten krok stawiał także samego Mieszka jako równorzędnego innym władcom kontynentu.
Mieszko I, fragment obrazu Jana Matejki
Mieszko I, fragment obrazu Jana MatejkiFoto: Wikipedia/domena publiczna

25 maja 992 roku zmarł Mieszko I, pierwszy historyczny władca Polski.

Nie jest znana dokładna data urodzin Mieszka I. Zakłada się, że miało to miejsce między 922 a 945 rokiem. Jak głosi legenda, do 7 roku życia Mieszko I był ślepy. Podczas jednej z uczt jego ojciec Siemomysł, rozpaczał nad losem swojego syna i przyszłością swoich poddanych. Wówczas Mieszko miał odzyskać wzrok i, co więcej, rozpoznać osoby, których dotąd przecież nie widział. Odzyskanie wzroku przez Mieszka miało zwiastować oświecenie żyjącego dotąd w ciemności ludu.

Chrzest Polski

W 965 roku Mieszko zawarł małżeństwo z Dobrawą, czeską księżniczką. Kolejnym krokiem było przyjecie chrztu w 966 roku. Często twierdzi się, że Mieszko przyjął chrzest za pośrednictwem Czechów, tak aby uniknąć niemieckiego pośrednictwa. Tę decyzję uznaje się jako dowód na dalekowzroczność Mieszka i jego dążność do niezależności.

– Co ciekawe, nie zwrócono uwagi na to, że w Pradze nie było wówczas żadnego biskupstwa – mówił prof. Grzegorz Myśliwski w audycji "Na historycznej wokandzie" Andrzeja Sowy z 2001 roku. – A więc pozostaje pytanie, czy Mieszko żeniąc się z Dobrawą planował chrzest czy chodziło o nawiązanie pewnego sojuszu politycznego, który był mu z różnych względów potrzebny.

Jak podkreślał prof. Myśliwski Mieszko I chrzest przyjął najprawdopodobniej w Bawarii. Jego związki z Niemcami były dość silne.

– Był zaangażowany po śmierci Ottona I i Ottona II w wewnętrzne rozgrywki niemieckie popierając takie kandydatury, które będą dla Czech i Polski korzystniejsze – mówił prof. Stanisław Trawkowski w audycji "Królowie i książęta polscy" Elizy Bojarskiej z 1984 roku.


Posłuchaj
28:10 Mieszko_I_książęta i królowie polscy.mp3 Co wiemy o Mieszku I? Mówi historyk prof. Stanisław Trawkowski, aud. Elizy Bojarskiej z cyklu "Królowie i książęta polscy". (PR, 2.08.1984)

 

Zaprowadzenie
Zaprowadzenie chrześcijaństwa przez Mieszka I, aut. Jan Matejko, źr. "Dzieje cywilizacji w Polsce" Zamek Królewski w Warszawie, Wikipedia/dp

Podboje Mieszka

Ojcowie Mieszka panowali na terenach obecnej Wielkopolski, a przez sojusze zdobyli także Kujawy i Pomorze Wschodnie oraz Mazowsze. Mieszko przez większość okresu swojego panowania toczył walki o Pomorze Zachodnie, zdobywając tereny aż po Odrę. W ostatnich latach życia przystąpił także do wojny z Czechami, zdobywając Śląsk i prawdopodobnie Małopolskę.

– Czasy Mieszka były bardzo okrutne, nie było właściwie innego wyjścia niż podbój – podkreślał prof. Grzegorz Myśliwski. – Gdyby miało się to dokonać przy pomocy ewolucji to czekalibyśmy jeszcze ze 100 lat i nie wiadomo czy doczekalibyśmy się państwa polskiego.


Posłuchaj
14:59 Mieszko_I_na historycznej wokandzie.mp3 O postać Mieszka I i o jego znaczenie dla dziejów Polski spierają się historycy: dr Grzegorz Myśliwski i dr Paweł Żmudzki, aud. Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" (16.05.2001)

 

Mieszko w swoich działaniach kierował się interesem swoim i swojego państwa, do tego stopnia, że wchodził w układy nawet z wcześniejszymi wrogami. Był sprawnym politykiem, a swoim następcom oddał państwo dużo silniejsze i o znaczącej pozycji w Europie.

Podział państwa Polan

Źródła historyczne potwierdzają, że Mieszko I podzielił swoje państwo między swoich czterech synów: Bolesława Chrobrego i trzech potomków z drugiego małżeństwa z Odą Dytrykówną. Choć dziś rozdzielenie kraju pomiędzy synów jest krytycznie oceniane, niestety według ówczesnego prawa Mieszko musiał to zrobić. Ostatecznie władzę w kraju przejął najstarszy syn Bolesław.

– Z naszego punktu widzenia był to krok, który moglibyśmy potraktować jako polityczny błąd – mówił prof. Paweł Żmudzki w audycji Andrzeja Sowy z 2001 roku. – Dla nas jasne jest to, że jedność oznacza siłę, a podział słabość.

Pierwszy władca Polski został prawdopodobnie pochowany w katedrze poznańskiej. Choć w rzeczywistości jego prochów nigdy nie znaleziono i nie wiadomo do końca, gdzie naprawdę spoczął.

– Był to człowiek, który umiał wykorzystać sytuacje międzynarodowe, który potrafił wpłynąć na społeczeństwo i podporządkować idei wielkiego państwa – podkreślał prof. Stanisław Trawkowski. – To był człowiek sukcesu.

mb

Czytaj także

Chrzest Polski - początek naszych dziejów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 06:00
- Bez tego aktu na pewno Polski by nie było, absolutnie nie dałoby się jej utrzymać. Sądzę, że nie przyjąć chrztu, to zostawić lukę polityczną, w którą wszystko może wejść - mówił historyk prof. Jacek Banaszkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bolesław Chrobry. Pierwszy król Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2024 05:30
Przeszedł do historii jako doskonały wojownik. Jest symbolem Polski silnej, z którą Europa musiała się liczyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chrzest Polski. Data, która wcale nie jest taka oczywista

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 14:02
- Jest to data symboliczna, niepewna, która już chyba w wieku XIII była przedmiotem pewnego sporu. Widać go na kartach roczników, jest pewna niezgodność co do tej kwestii. Możemy jednak przypuszczać, że dla samego zainteresowane ona niekoniecznie musiała być taką wielką, symboliczną i założycielską datą - mówił Łukasz Kozak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zjazd gnieźnieński. Jak Chrobry zrobił z Polski państwo europejskie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 05:50
Mieszko I wprowadził nas do Europy, ale to Bolesław Chrobry pokazał, że możemy w niej funkcjonować na zasadach równych zachodnim państwom kontynentu. Punktem kulminacyjnym aspiracji piastowskiego księcia była wizyta cesarza Ottona w jego państwie. Sam cesarz również miał swoje powody, by przyjechać do Gniezna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chrzest Polski. Na trwale związał nasze dzieje z zachodnią Europą

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2024 05:55
- Bez tego aktu na pewno Polski by nie było, absolutnie nie dałoby się jej utrzymać. Sądzę, że nie przyjąć chrztu, to zostawić lukę polityczną, w którą wszystko może wejść - mówił historyk prof. Jacek Banaszkiewicz.
rozwiń zwiń