Historia

Otton III i marzenia o zjednoczonej Europie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 05:30
Młodziutki cesarz był niezwykłym wizjonerem, który marzył o zjednoczeniu Starego Kontynentu już w X wieku. Idealista wierzył, że nowe imperium będzie oparte na współpracy czterech równoprawnych królestw. Jednym z nich miało być państwo Bolesława Chrobrego.
Audio
  • Spór o postać Ottona III w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" prowadzą historycy dr hab. Grzegorz Myśliwski i prof. Marek Kazimierz Barański. (PR, 18.10.2000)
Otton III, źr. Wikimedia Commonsdp
Otton III, źr. Wikimedia Commons/dp

23 stycznia 1002 roku zmarł Otton III, Święty Cesarz Rzymski, twórca koncepcji uniwersalistycznego cesarstwa jednoczącego pod jego berłem całą chrześcijańską Europę.

Koronę króla Niemiec włożono mu na głowę w wieku 3 lat, w 983 roku, jeszcze za życia jego ojca - Ottona II. Koronę Świętego Cesarza Rzymskiego przywdział w 996 roku. Gdy był dzieckiem, w jego imieniu rządy sprawowała jego matka Teofano. Regentka pochodziła z Bizancjum i wychowała syna na grecką modłę.

Genialna koncepcja średniowiecznego trustu mózgów

Wedle koncepcji Ottona, Europa miała być zjednoczonym, chrześcijańskim, odrodzonym Imperium Rzymskim, złożonym z czterech równoprawnych królestw, Germanii, Galii, Italii i Sclavinii, czyli Słowiańszczyzny Zachodniej, podlegających władzy cesarza.

- Otton nie działał sam, to nie były tylko koncepcje młodego chłopaka, który chciał wprowadzać w życie idealne państwo. Wokół niego było wielu bardziej doświadczonych ludzi, którzy mieli podobne marzenia - mówił prof. Marek Barański, który w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" wcielił się w rolę obrońcy cesarza.

Wśród nich byli m.in. Gerbert z Aurillac, późniejszy papież Sylwester II i Adalbéron, biskup Reims.

Przełomowy rok milenijny

Dla poparcia tej idei uniwersalistycznego imperium Otton chciał pozyskać ambitnego księcia Bolesława Chrobrego, którego widział w roli króla Słowian. W tym celu udał się z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Tam spotkał się z polskim księciem i dokonał dwóch bezprecedensowych aktów: podarował Bolesławowi kopię włóczni św. Maurycego i włożył mu na głowę cesarski diadem.

Koncepcja Ottona była na rękę kształtującemu się państwu polskiemu. Ugruntowywała jego pozycję na arenie międzynarodowej, wyrównywała je w prawach z państwami zachodnioeuropejskimi i wywyższała je ponad księstwa Rzeszy.

Idealistyczny sen na jawie

- Chociaż jego koncepcja była niewątpliwie nowatorska, to on nie stąpał twardo po ziemi - mówił o twórcy idei uniwersalistycznego imperium Grzegorz Myśliwski, który w audycji Andrzeja Sowy wcielił się w rolę oskarżyciela.

Idea Ottona III mniejsze poparcie znajdowała w krajach zachodnich: dla mieszkańców Italii był on barbarzyńcą z północy, dla Germanów - bizantyjskim obcym. Z kolei we Francji krzepła niezależna dynastia Kapetyngów. Konceprcja Ottona upadła już pod koniec jego krótkiego życia. Cesarz zmarł podczas odwrotu ze zbuntowanego Rzymu.

- Idea jedności Europy Zachodniej dzięki, między innymi, Ottonowi III istniała i chyba do dziś istnieje - podsumowywał prof. Marek Barański. Posłuchaj racji obu historyków.

bm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Święty Wojciech zabity przez Prusów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 06:00
23 kwietnia mija 1023. rocznica męczeńskiej śmierci świętego Wojciecha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zjazd gnieźnieński - proeuropejskie aspiracje Chrobrego

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 06:00
1016 lat temu w Gnieźnie podczas swojej pielgrzymki do grobu św. Wojciecha z księciem Bolesławem spotkał się cesarz Otton III. W trakcie uroczystości władca Cesarstwa założył polskiemu księciu na głowę diadem i wręczył mu kopię włóczni św. Maurycego. Wydarzenie to przeszło do historii jako zjazd gnieźnieński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Chrobry - I król Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 13:00
Bolesław Chrobry nie bez powodu nosił przydomek Chrobry. Jesteście ciekawi czym sobie na niego zasłużył? :)
rozwiń zwiń