Historia

Wojna włosko-abisyńska – kolonialne zapędy Mussoliniego

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 06:06
- Wojną z Etiopią Włochy wkroczyły na drogę agresji, tworząc precedens ułatwiający później agresywną politykę Hitlera – wyjaśniał dr Mieczysław Żochowski w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Włochy".
Audio
  • Audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej" poświęcona włoskiej ekspansji w latach 30. XX w. (8.01.2001)
Korpusu Artylerii włoskiej zajmujący pozycje w Tembien, źr. Wikimedia Commonsdp
Korpusu Artylerii włoskiej zajmujący pozycje w Tembien, źr. Wikimedia Commons/dp

3 października 1935 Włochy zaatakowały Etiopię rozpoczynając drugą wojnę włosko-abisyńską.

Włochy próbowały podporządkować sobie Etiopię już pod koniec XIX wieku. Mimo przewagi technologicznej, Italia poniosła sromotną porażkę. Wojna tocząca się w latach 1894-1896 podkopała prestiż kraju na arenie międzynarodowej.

Włosko-etiopskie więzi polityczno-gospodarcze nie zostały jednak przerwane aż do wstąpienia na tron cesarza Hajle Syllasje w 1930 roku, który starał się ograniczyć włoską dominację.

 Pomsta za upokorzenie oraz próba stworzenia w Afryce Wschodniej jednolitej, wielkiej włoskiej kolonii skłonił Duce do ponownej próby podporządkowania sobie Etiopii. Mussolini zabezpieczył dyplomatycznie operację uzyskując od Francji gwarancję wolnej ręki w prowadzeniu polityki w regionie.

- Włosi rozpoczęli wojnę z liczebnie przeważającym przeciwnikiem, ale mając absolutną przewagę w broni i sprzęcie -wyjaśniał dr Mieczysław Żochowski.

Technologiczna przewaga Włochów była miażdżąca. Przeciwko ciężkiej artylerii, czołgom i wozom pancernym Etiopia mogła wystawić armię uzbrojoną głównie w broń białą. Jedyną pełnowartościową jednostką była Gwardia Cesarska.

- A jednak wojna nie była łatwa. Bezdroża, niedostatek wody i ogromne odległości utrudniały przemieszczanie się oddziałów - mówił gość Andrzeja Sowy.

Liga Narodów uznała Włochy za agresora i nałożyła na nie sankcje gospodarcze. Te były jednak nieprzestrzegane przez wiele państw i w rezultacie spowodowały jedynie poczucie niesprawiedliwości wśród Włochów i wzrost popularności faszystów.

Tymczasem sytuacja na froncie była coraz gorsza dla Etiopii. Wojska włoskie parły na południe, zaś cesarz Hajle Syllasje musiał udać się na emigrację. Mussolini ogłosił króla Wiktora Emmanuela III cesarzem etiopskim 9 maja 1936, co uważane jest za koniec wojny. Kraj znalazł się pod okupacją do 1941 roku.

O zapędach imperialnych Mussoliniego posłuchaj w audycji Andrzeja Sowy.

bm


Czytaj także

Benito Mussolini – upadek Duce

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 05:30
28 kwietnia 1945 komunistyczni partyzanci rozstrzelali w miejscowości Giulino di Mezzegra Benita Mussoliniego i jego kochankę Clarę Petacci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybraniec Boży - cesarz Haile Selassie I

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 06:08
Jest rok 1941, tłumy wiwatują na ulicach Addis Abeby. Niektórzy padają na kolana obok stojących na baczność gwardzistów cesarskich. W odkrytym wozie on - potomek Saby i Salomona, król królów, lew Afryki, cesarz Haile Selassie I.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiktor Emanuel III - ugiął się przed faszyzmem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 06:00
Chorowity, niskiego wzrostu, nieurodziwy – król Emanuel III był przeciwieństwem charyzmatycznego Mussoliniego. Król Włoch nie sprzeciwiał się Duce, choć miał taką możliwość.
rozwiń zwiń