X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Jonathan Swift – polityczne podróże Guliwera

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 06:07
Siła dobrej fantastyki do dziś tkwi w tym, że jest społecznie zaangażowaną alegorią rzeczywistości, która dzięki deformacji i uwypukleniu pokazuje aktualne zjawiska i patologie. Pionierem takiej twórczości był Jonathan Swift.
Audio
  • "Jonathan Swift i jego epoka" - audycja Romana Włodka z cyklu "Przed premierą" z udziałem dr hab. Zygmunta Mazura. (PR ,1.02.1987)
Portret Jonathana Swifta autorstwa Charlesa Jervasa, źr. Wikimedia Commonsdp
Portret Jonathana Swifta autorstwa Charlesa Jervasa, źr. Wikimedia Commons/dp

19 października 1745 zmarł Jonathan Swift, angielski pisarz, autor "Podróży Guliwera".

Posłuchaj audycji Romana Włodka o dziełach i życiu Jonathana Swifta z cyklu "Przed premierą".

Rodzice Swifta wyemigrowali z Anglii do Irlandii w poszukiwaniu lepszego życia. Jonathan przyszedł na świat już w Dublinie, po śmierci ojca, 30 czerwca 1667. Opiekę nad nim sprawowała matka i wuj.

Pisarz i pastor anglikański ukończył uniwersytet w Dublinie, po czym próbował zrobić karierę w Anglii, protegowanym i kancelarzystą sir Williama Temple, brytyjskiego dyplomaty, u którego pracował od 1689 roku.

Esther, Jonathan i Esther

Wówczas to blisko związał się z Esther Johnson, prawdopodobnie nieślubną córką swojego pracodawcy.

- Poznał ją, gdy miała 8 lat i był jej prywatnym nauczycielem. Była to najprawdopodobniej bardzo głęboka przyjaźń - mówił dr Zygmunt Mazur, gość audycji Romana Włodka z cyklu "Przed premierą".

Los rozdzielił przyjaciół na długie lata. Swift przeniósł się do Irlandii w 1690 roku. Po powrocie do Anglii ponownie spotkał Esther, teraz już dwudziestoletnią. W Londynie poznał inną Esther Vanhomright, z którą również zaczęła go wiązać silna relacja. Kobieta nawet pojechała za pisarzem-pastorem do Irlandii, ale po tym, jak kazała mu nie spotykać się i nie korespondować z Esther Johnson, pisarz postanowił zerwać relację z Vanhomright.

Pisarz niezrozumiany

Podczas swojego pobytu w Londynie, Swift zaangażował się intensywnie w debatę polityczną. Jego szczytowym osiągnięciem był naruszający granice dobrego smaku, ale niezwykle dobitny pamflet "Skromna propozycja".

Najbardziej znany jest z "Podróży Guliwera", satyry na brytyjskie społeczeństwo i scenę polityczną, która – ze względu na fantastyczny i przygodowy charakter – przez lata była uważana za powieść dla dzieci.

bm


Czytaj także

Sir Arthur Conan Doyle – zakładnik Sherlocka Holmesa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 06:00
– Dla nas Arthur Conan Doyle to przede wszystkim Sherlock Holmes. Mało, Sherlock Holmes, a później jego twórca Conan Doyle, podczas gdy on przez całe życie traktował te opowiadania jako rzecz zupełnie drugorzędną – mówił krytyk literacki Marek Wydmuch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Charles Dickens - najpoczytniejszy pisarz angielski

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 07:00
- Jestem człowiekiem, który utrzymuje się z literatury i któremu odpowiada służba narodowi poprzez literaturę – mówił o sobie Charles Dickens, jeden z największych pisarzy w historii literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samuel Beckett - kronikarz biedy i absurdu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 07:00
- Jak obliczono: w historii nowożytnej kultury napisano więcej tylko o Szekspirze, Wagnerze i Napoleonie - mówił o jednym z najważniejszych pisarzy XX wieku Antoni Libera, tłumacz, reżyser, znawca twórczości Becketta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Louis Mountbatten - ostatni wicekról Indii

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 06:05
Tytułowany jako Earl Mountbatten of Burma w czasie II wojny światowej służył na całym świecie jako dowódca jednostki do zadań specjalnych. Po wojnie nadzorował proces emancypacji Indii, a zginąć przyszło mu na rodzinnych wyspach w zamachu zorganizowanym przez IRA.
rozwiń zwiń