Historia

Austerlitz. Bitwa trzech cesarzy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2023 05:35
2 grudnia 1805 roku rozegrała się bitwa pod Austerlitz. Armia Napoleona Bonaparte starła się ze sprzymierzonymi wojskami Rosji i Austrii. Sprzymierzeni mieli ponad 20 tysięcy żołnierzy przewagi nad Francuzami. Ta dysproporcja okazała się nieistotna. Wygrał geniusz Napoleona.
Bitwa pod Austerlitz, obraz Franois Pascal Simon Grard, źr. Wikimedia Commonsdp
Bitwa pod Austerlitz, obraz François Pascal Simon Gérard, źr. Wikimedia Commons/dp

Choć pod Ulm Napoleonowi udało się pokonać część wojsk austriackich i dzięki temu zająć Wiedeń, to zagrażały mu jeszcze połączone siły austriacko-rosyjskie znajdujące się na północny wschód od Wiednia.

- Czas grał na niekorzyść Napoleona. Zdawał sobie sprawę, że jego jedyną szansą jest sprowokowanie walnej bitwy. Posłużył się wybiegiem: nawiązał wstępne rokowania ze sprzymierzonymi i postarał się, by wysłannik cara powrócił do kwatery Aleksandra przekonany o tym, że Napoleon jest załamany i przerażony sytuacją, w jakiej się znalazł – mówił prof. Jarosław Czubaty w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".


Posłuchaj
02:57 Austerlitz.mp3 Wypowiedź prof. Jarosława Czubatego na temat bitwy pod Austerlitz - fragment audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci". (PR 19.06.2000)

 

Car dał się nabrać na podstęp Francuza i ruszył w kierunku pozycji przeciwnika w rejonie obecnego Sławkowa na Morawach. Plan sprzymierzonych zakładał atak na prawą flankę wojsk Napoleona. Manewr był bardzo ryzykowny.

- Kolejne kolumny Austriaków i Rosjan z opóźnieniem zajmowały określone pozycje, z trudem poruszając się wyznaczonymi drogami - wyjaśniał historyk.

Rozciągnięcie linii austriacko-rosyjskiej dało Napoleonowi możliwość działania. Cesarz Francji skierował swoje oddziały w powstałą lukę i dzięki temu odepchnął siły przeciwnika. Po raz kolejny zakosztował słodkiego smaku zwycięstwa.

4 grudnia cesarz Franciszek Habsburg zwrócił się do Napoleona z prośbą o rozejm. 22 dni później, na mocy podpisanego 26 grudnia traktatu rozpadło się Święte Cesarstwo Rzymskie. Napoleon miał wolną drogę do utworzenia zależnej od Francji federacji państw niemieckich – Związku Reńskiego.

Posłuchaj audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".

bm


Czytaj także

Książę Józef Poniatowski. Symbol żołnierskiego męstwa i honoru

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023 05:35
Był gorącym patriotą, który widział szansę na odzyskanie niepodległości u boku Napoleona Bonaparte. Nawet gdy cesarz Francuzów odnosił klęski, książę Józef wiernie został u jego boku, aż do śmierci w nurcie Elstery 19 października 1813 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Sułkowski. Adiutant Napoleona

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 05:35
Jego krótkie życie to ciąg zadziwiających przygód godnych romantycznej powieści. Postać i losy Józefa Sułkowskiego fascynowały historyków, dramaturgów i pisarzy. Zginął równo 225 lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa pod Wateroo. Koniec Napoleona, początek nowej Europy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 20:40
18 czerwca 1815 roku, na wzgórzach kilkadziesiąt kilometrów od Brukseli, rozegrana została jedna z ważniejszych bitew XIX wieku.
rozwiń zwiń