Historia

Austerlitz - bitwa trzech cesarzy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 05:45
2 grudnia 1805 roku rozegrała się bitwa pod Austerlitz. Armia Napoleona Bonaparte starła się ze sprzymierzonymi wojskami Rosji i Austrii. Sprzymierzeni mieli ponad 20 tysięcy żołnierzy przewagi nad Francuzami. Ta dysproporcja okazała się nieistotna. Wygrał geniusz Napoleona.
Audio
  • Wypowiedź prof. Jarosława Czubatego na temat bitwy pod Austerlitz - fragment audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci". (PR 19.06.2000)
Bitwa pod Austerlitz, obraz Franois Pascal Simon Grard, źr. Wikimedia Commonsdp
Bitwa pod Austerlitz, obraz François Pascal Simon Gérard, źr. Wikimedia Commons/dp

Choć pod Ulm Napoleonowi udało się pokonać część wojsk austriackich i dzięki temu zająć Wiedeń, to zagrażały mu jeszcze połączone siły austriacko-rosyjskie znajdujące się na północny wschód od Wiednia.

- Czas grał na niekorzyść Napoleona. Zdawał sobie sprawę, że jego jedyną szansą jest sprowokowanie walnej bitwy. Posłużył się wybiegiem: nawiązał wstępne rokowania ze sprzymierzonymi i postarał się, by wysłannik cara powrócił do kwatery Aleksandra przekonany o tym, że Napoleon jest załamany i przerażony sytuacją, w jakiej się znalazł – mówił prof. Jarosław Czubaty w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".

Car dał się nabrać na podstęp Francuza i ruszył w kierunku pozycji przeciwnika w rejonie obecnego Sławkowa na Morawach. Plan sprzymierzonych zakładał atak na prawą flankę wojsk Napoleona. Manewr był bardzo ryzykowny.

- Kolejne kolumny Austriaków i Rosjan z opóźnieniem zajmowały określone pozycje, z trudem poruszając się wyznaczonymi drogami - wyjaśniał historyk.

Rozciągnięcie linii austriacko-rosyjskiej dało Napoleonowi możliwość działania. Cesarz Francji skierował swoje oddziały w powstałą lukę i dzięki temu odepchnął siły przeciwnika. Po raz kolejny zakosztował słodkiego smaku zwycięstwa.

4 grudnia cesarz Franciszek Habsburg zwrócił się do Napoleona z prośbą o rozejm. 22 dni później, na mocy podpisanego 26 grudnia traktatu rozpadło się Święte Cesarstwo Rzymskie. Napoleon miał wolną drogę do utworzenia zależnej od Francji federacji państw niemieckich – Związku Reńskiego.

Posłuchaj audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".

bm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Książę Józef Poniatowski - symbol żołnierskiego męstwa i honoru

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 05:40
Był gorącym patriotą, który widział szansę na odzyskanie niepodległości u boku Napoleona Bonaparte. Nawet gdy cesarz Francuzów odnosił klęski, książę Józef wiernie został u jego boku, aż do śmierci w nurcie Elstery 19 października 1813 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa pod Wateroo. Koniec Napoleona, początek nowej Europy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 20:40
18 czerwca 1815 roku, na wzgórzach kilkadziesiąt kilometrów od Brukseli, rozegrana została jedna z ważniejszych bitew XIX wieku.
rozwiń zwiń