Historia

Jak Austria podążała w stronę Anschlussu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 05:35
16 lutego 1934 roku zakończyła się austriacka wojna domowa, nazywana też powstaniem lutowym. Walki toczyły się między bojówkami socjaldemokratów a austrofaszystowskim rządem.
Żołnierze austriaccy podczas austriackiej wojny domowej
Żołnierze austriaccy podczas austriackiej wojny domowejFoto: Bundesarchiv/Wikimedia Commons/CC 3.0

- Kiedy w maju 1932 roku stanowisko premiera objął Engelbert Dollfuss (przywódca Partii Chrześcijańsko-Społecznej – przyp. red.), sytuacja kraju była nie do pozazdroszczenia. Zwolennicy Hitlera zdobywali coraz większy wpływ na życie polityczne, czemu towarzyszyła fatalna sytuacja gospodarcza – mówił prof. Rafał Habielski w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej".

Posłuchaj
07:50 austria a iii rzesza - anschluss ___1678_01_iv_tr_0-0_103144212dc208c9[00].mp3 Audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej" poświęcona Austrii przed Anschlussem. (PR, 20.04.2001) 

Hitler otwarcie mówił, że jego celem jest przyłączenie Austrii do Rzeszy. Kanclerz Dollfuss starał się za wszelką cenę obronić suwerenność kraju. Nadzieję upatrywał w związaniu Austrii sojuszem z faszystowskimi Włochami Mussoliniego. Ten, w zamian za protekcję, stawiał jednak swoje warunki. Jednym z nich było żądanie delegalizacji ugrupowań socjalistycznych. To doprowadziło do wybuchu rewolucji lutowej. Bojówki socjalistyczne chwyciły za broń.

- Śmierć poniosło ponad 300 osób, wielu działaczy socjalistycznych musiało emigrować – słyszymy w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego.

Kolejnym warunkiem było wprowadzenie w ustroju Austrii zmian, które zbliżyłyby go do systemu politycznego Włoch, co dokonało się w lipcu 1934 roku. Zmiany nie satysfakcjonowały austriackich nazistów. 25 lipca przeprowadzili oni nieudany pucz i próbę przyłączenia kraju do III Rzeszy. Ofiarą zamachu padł sam Dollfuss. Jego miejsce zajął Kurt Schuschnigg, który prowadził politykę uległości wobec III Rzeszy. W 1938 roku, pod groźbą interwencji zbrojnej, ostatni przedwojenny kanclerz Austrii został zmuszony do ustąpienia, a kraj włączono do Rzeszy jako Marchię Wschodnią.

bm

Czytaj także

Trybunał w Norymberdze – rozliczenie z nazizmem

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 05:55
8 sierpnia 1945 cztery mocarstwa okupujące Niemcy powołały Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze w celu ukarania zbrodniarzy wojennych. Oskarżonym postawiono cztery główne zarzuty: udział w spisku w celu popełnienia zbrodni międzynarodowej, zbrodnie przeciwko pokojowi, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości. Wyroki zapadły 1 października 1946.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anschluss Austrii - nazistowskie wilki w austriackiej owczarni

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 05:35
- Czyż istnieją słowa, które mogłyby opisać nasze uczucia, czyż serce i oczy są w stanie pojąć entuzjazm i radość, że Führer po tak długiej nieobecności znów jest w naszej stolicy - wołał sprawozdawca radiowy na Haldenplatz w Wiedniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żelazna Gwardia – rumuńscy faszyści

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 05:30
Żelazna Gwardia destabilizowała życie polityczne Rumunii w całym okresie międzywojennym. Brutalnym terrorem wyrażała swoje niezadowolenie ze swoistej rumuńskiej sejmokracji. Do samego końca zachowała swój bojówkarski charakter.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kurt Waldheim – człowiek o dwóch obliczach

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 05:30
Ten austriacki polityk, który w swoim czasie odcisnął piętno na polityce światowej, jednocześnie ukrywał pewną tajemnicę. Afera Waldheima była lustrem, w którym, chcąc nie chcąc, Austriacy musieli się przejrzeć.
rozwiń zwiń