Historia

Agenor Maria Gołuchowski – prowadził habsburską dyplomację

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 05:35
28 marca 1921 roku zmarł Agenor Maria Gołuchowski. Był ministrem spraw zagranicznych Austro-Węgier, a uchodził za konserwatywnego polityka.
Agenor Maria Gołuchowski, fot. Ludwig Grillich, źr. Wikimedia Commonsdp
Agenor Maria Gołuchowski, fot. Ludwig Grillich, źr. Wikimedia Commons/dp

Pochodził z wpływowej, arystokratycznej rodziny. Jego ojciec, również Agenor, był ministrem spraw wewnętrznych Cesarstwa Austriackiego, zaś jego brat Adam - posłem i marszałkiem sejmu krajowego w Galicji.

– Sytuacja Polaków w zaborze austriackim była lepsza niż w zaborze pruskim czy rosyjskim  mówił dr Piotr Szlanta w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska".  Szczyt wpływów społeczności polskiej w Austro-Węgrzech przypadł na połowę lat 90. XIX stulecia. Wówczas to, w roku 1895, dotychczasowy namiestnik Kazimierz Badeni, właściciel ziemski z Podola został mianowany premierem rządu austriackiego.

Gołuchowski znalazł się w gabinecie Badeniego, w którym objął tekę ministra spraw zagranicznych. Prowadził pokojową politykę opartą, z jednej strony na utrzymywaniu dobrych relacji z Rosją, z drugiej zaś - na zacieśnianiu współpracy z Niemcami (cesarz Wilhelm II nazywał go "doskonałym sekundantem").

Starał się też dbać o interesy Polaków. Odstępstwem od polityki proniemieckiej była interwencja dyplomatyczna w sprawie dzieci z Wrześni. W sprawie odzyskania niepodległości prezentował poglądy bliskie krakowskim Stańczykom. Uważał, że należy dążyć do poszerzania autonomii w ramach monarchii Habsburgów.

Ustąpił z funkcji ministra w 1906 roku. Nie wycofał się jednak z życia politycznego i przewodniczył posłom Koła Polskiego. W ich imieniu zaprotestował stanowczo przeciwko traktatowi brzeskiemu. Po odzyskaniu niepodległości wycofał się z polityki.

bm

Czytaj także

Rabacja galicyjska, czyli masowa rzeź

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 05:38
- Wszyscy zapłaciliśmy rachunek za obojętność i brak umiejętności pracy wśród chłopów. Ta masa w sposób okrutny dała o sobie znać w mroźne dni lutego 1846 roku. Może w wymiarze historiozoficznym było to potrzebne, abyśmy się mogli wreszcie wszyscy upomnieć o Polskę – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Franciszek Ziejka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Badeni – Polak premierem Austrii

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2018 06:01
Władca Austrii docenił nieugiętą postawę Polaka oraz jego talent organizacyjny i powołał go na urząd premiera Austrii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef II Habsburg - wielki reformator Austrii

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 06:00
Maria Teresa wydźwignęła monarchię Habsburgów z kryzysu. Zadaniem jej syna Józefa było budowanie siły państwa na fundamentach stworzonych przez matkę. Gruntowne zmiany wprowadzano jednak nierzadko z użyciem drastycznych środków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bogusław Miedziński – propagandysta sanacji

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 05:32
– Zaczynał swoją karierę jako młody ideowiec, był jednak zbyt cynicznym graczem – tak rozwój kariery Bogusława Miedzińskiego ocenił historyk dr Janusz Osica na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Austro-Węgry. Jak powstała dualistyczna monarchia

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 05:40
- Następstwa podziału okazały się w podobnej mierze pozytywne zarówno dla Austrii, jak i Węgier. Ugoda była naturalnym spoiwem, które dawało obu krajom poczucie, że ich los wiąże ze sobą coś więcej niż podległość i większa siła jednego z nich - oceniał na antenie Polskiego Radia prof. Rafał Habielski. 
rozwiń zwiń