X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Wiera Gran – pieśniarka warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 06:07
- Tak łatwo jest rzucać oskarżenia, a tak trudno jest się spod nich wydostać. Widać to w procesie Wiery Gran. Nikt nie ma dowodów, ale wszyscy są pewni, że ona była kolaborantką – mówiła na antenie Polskiego Radia Agata Tuszyńska, autorka biografii Wiery Gran.
Audio
  • Oskarżona Wiera Gran - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze z udziałem Agaty Tuszyńskiej, autorki biografii artystki. (PR, 24.10.2010)
Zdjęcie wykonane w paryskim mieszkaniu 11 listopada 2003 podczas spotkania Wiery Gran z Jerzym Płaczkiewiczem. Artystka trzyma jeden z plakatów ze swoich występów w Kabarecie Alhambra, fot. Wikimedia CommonsCC BY-SA 3.0Jerzy Płaczkiewicz
Zdjęcie wykonane w paryskim mieszkaniu 11 listopada 2003 podczas spotkania Wiery Gran z Jerzym Płaczkiewiczem. Artystka trzyma jeden z plakatów ze swoich występów w Kabarecie Alhambra, fot. Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0/Jerzy Płaczkiewicz

100 lat temu, 20 kwietnia 1916 urodziła się Wiera Gran (właśc. Dwojra Grynberg), polska aktorka i piosenkarka kabaretowa pochodzenia żydowskiego.

Nina Andrycz nazywała ją niezwykłym zjawiskiem Warszawy lat trzydziestych. Ona sama twierdziła, że Żydówka nie może być gwiazdą w przedwojennej Polsce, choć fanów szczególnej barwy głosu gwiazdy klubu "Paradis" było wielu. Szczyt jej kariery przypadł na dwa ostatnie lata przed wybuchem II wojny światowej.

Wszystko, co miało miejsce później ma swoje źródło w getcie warszawskim. Młoda pieśniarka przez kilkanaście miesięcy występowała tam w kawiarni "Sztuka", m.in. z Władysławem Szpilmanem, Andrzejem Włastem, czy Polą Braun.

- Ona pomagała wszystkim, którzy tam przychodzili. Pozwalała wszystkim widzom chociaż na chwilę przenieść się do szczęśliwego świata bez murów – mówiła Agata Tuszyńska.

Po wojnie pojawiły się oskarżenia o kolaborację z Niemcami. Zarzucano jej związek, czy też związki z ludźmi, którzy współpracowali z gestapo, a także aktywne z nimi stosunki, choć nie bardzo wiadomo jakiego rodzaju.

Te oskarżenia przekreśliły i zniszczyły wszystko, co życie mogło jej zaoferować. Mogła zrobić wielką karierę, tak się jednak nie stało. Z każdej strony leciał kamień, zewsząd spadały oszczerstwa. Pomimo, że w wyniku procesu, który toczył się przed Centralnym Komitetem Żydów Polskich, Wiera Gran została uniewinniona.

Antoni Marianowicz, świadek jej pobytu w getcie, pisał: "Wiera Gran była najpopularniejszą pieśniarką getta i nigdy nie słyszałem złego słowa na jej temat. Przeciwnie, znana była z uczynności i filantropii. Pretensje, że zadawała się z żydowskimi gestapowcami, uważam za nieuzasadnione".

Posłuchaj reportażu  Eweliny Karpacz-Oboładze o trudnym losie Wiery Gran.

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śladami Wiery Gran

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2009 20:10
Przed wojną była gwiazdą polskiej piosenki. Po wojnie zapomniana w kraju, robiła karierę we Francji i innych krajach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kubiak: Poeta powinien być komentatorem

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 06:00
– Nie wyobrażam sobie, żeby radio, które ustokrotnia słowo, poetyckie również, miało jakkolwiek działać hamująco na rozwój poezji – mówił w 1975 roku Tadeusz Kubiak. – Żadna zdobyć techniczna nie zubaża dorobku kulturalnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Kreczmar: Jestem za dyktaturą artystów

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 06:00
70 lat temu, 17 czerwca 1944 urodził się Adam Kreczmar, polski poeta, satyryk, autor słuchowisk radiowych i twórca kabaretowy. Żył zaledwie 38 lat.
rozwiń zwiń