Historia

Hektor i Ajaks na dworach polskich władców

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 06:00
Moda na nadawanie zagranicznych imion nie jest nowością. W średniowiecznych dokumentach obok Zbyszków i Bolków znajdują się imiona zaczerpnięte z twórczości Homera.
Audio
  • Ajaks i Hektor - polscy rycerze o homeryckich imionach - audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków". (PR, 16.01.2002)
Rycerz, grafika Albrechta Drera
Rycerz, grafika Albrechta DüreraFoto: Wikimedia Commons/dp

Przypadki inspiracji imionami z "Iliady i Odysei" przedstawia w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Kronika polska" dr hab. Grzegorz Myśliwski.

Skąd na kartach średniowiecznych dziejów Hektorowie i Ajaksowie? Rozwiązanie zagadki podpowiada Stanisław Trawkowski w pracy "Poczet królów i książąt polskich": "Najwyraźniej "Iliada" była tłumaczona we dworach i recytowana przy biesiadach przez różnych kleryków". Wybór imion wydaje się nieprzypadkowy: Hektor był najdzielniejszym z Trojan, Ajaks męstwem ustępował tylko Achillesowi.

W dokumentach zachowały się informacje na temat życia imienników bohaterów starożytnych eposów.

- Hektor był prawdopodobnie właścicielem wsi Jaktorów w okolicach Nakła, stąd jego zaangażowanie w wojnę Bolesława Krzywoustego z Pomorzanami. Wskazuje na to data jego śmierci, rok 1122, w którym Bolesław podporządkował sobie Pomorze Zachodnie – wyjaśniał historyk.

Jakie były losy drugiego rycerza, który nosił homeryckie imię? Posłuchaj audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Kronika polska".

Czytaj także

Obrona Głogowa. Niemcy powstrzymani

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 05:39
Wyprawę cesarza Henryka V na państwo Bolesława Krzywoustego powstrzymał wytrwały opór Głogowa. Gród na Odrze trwał w oporze nawet wtedy, gdy wróg użył ciał polskich zakładników jako osłony dla machin oblężniczych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda rycerska, czyli blacha, skóra i kolczuga

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 14:30
Zbroja była wykonywana wyłącznie ze stali, pancerz - z kolczugi i skór. Podstawowa funkcja to skuteczna ochrona podczas walki, ale rycerz musiał się także dobrze prezentować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Włostowic – palatyn Bolesława Krzywoustego

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 05:00
W pamięci zapisał się jako potężny palatyn, wielki fundator, którego losy były najbardziej niezwykłe spośród wszystkich wojewodów polskiego średniowiecza. 
rozwiń zwiń