Historia

Wrzesień'39. Płk Lipiński w Polskim Radiu: "Musi być zwycięstwo prawdy nad złem"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 05:50
– Musi być zwycięstwo prawdy nad złem, prawa nad bezprawiem, siły nad przemocą. I dla tego zwycięstwa warto żyć, warto wydobyć z siebie wszystkie siły, jakie człowiek wydobyć jest w stanie – mówił ppłk. Wacław Lipiński przed mikrofonem Polskiego Radia.
Ludność Warszawy przy budowie umocnień i stanowisku przeciwlotniczym, wrzesień 1939
Ludność Warszawy przy budowie umocnień i stanowisku przeciwlotniczym, wrzesień 1939Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

18 września 1939 roku Polskie Radio kontynuowało nadawanie programu. Na antenie gościł szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy ppłk. Wacław Lipiński, który jak zwykle przedstawił codzienny komunikat o sytuacji wojennej.

Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

Niemcy zaciskają oblężenie

Podpułkownik Wacław Lipiński stanął przed mikrofonem w słabym nastroju. Sytuacja Warszawy pogarszała się z każdym dniem. W głosie szefa propagandy można było wyczuć zaniepokojenie postępami Wehrmachtu.

– Jak zwykle zaczynam od spraw najbliższych i najbardziej nas obchodzących. W ciągu nocy i dnia szły bardzo ostre natarcia z bardzo silnym poparciem artylerii. Wszystkie to zostało odparte, wzięto przy tym jeńców, w tym trzech oficerów. Oddziały nasze nie tylko broniły się, ale wypadały i niszczyły przeciwnika – mówił słuchaczom podpułkownik Lipiński.


Posłuchaj
02:50 Wacław Lipiński 18 września 1939.mp3 Fragmenty przemówienia radiowego podpułkownika Wacława Lipińskiego z 18 września 1939. (PR, 18.09.1939)

 

Wspominanego wypadu polskich oddziałów na niemieckie pozycje dookoła Warszawy dokonała grupa ppłk. Leopolda Okulickiego. Trzy bataliony pod jego dowództwem wyruszyły poza miasto i zajęły pozycje we wsiach Jelonki, Chrzanów oraz Babice. Obecnie to skraj dzielnicy Bemowo. Utrzymali się w tym rejonie aż do kapitulacji Warszawy.

Pułkownik Lipiński trwa na posterunku

Szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy zdementował fałszywe wieści, jakoby Polacy wysłali parlamentariusza do negocjowania kapitulacji stolicy. Przyznał, że poseł został wysłany, ale z misją ustalenia zasad ewakuacji pracowników dyplomatycznych. Podpułkownik Wacław Lipiński przedstawił również własne refleksje na temat wojny jako części procesu historycznego:

– Jest to proces konieczny, ażeby doprowadzić do rezultatu końcowego. Musi nim być zwycięstwo prawdy nad złem, prawa nad bezprawiem, siły nad przemocą. I dla tego zwycięstwa warto żyć, warto wydobyć z siebie wszystkie siły, jakie człowiek wydobyć jest w stanie.

Pomimo trudnej sytuacji na froncie, ppłk. Lipiński nie tracił pogody ducha i zagrzewał słuchaczy Polskiego Radia.

– Przetrwaliśmy naloty, bomby. Przetrwaliśmy ciężkie granaty i szrapnele. No i Warszawa jakoś nie traci dobrej miny. Trzeba przyznać, że bardzo dużo znaczy ta dobra mina – mówił Wacław Lipiński. – Chcą jej zaprzeczyć Niemcy. Przedwczoraj, sądząc, że złamali duch Warszawy i jej obrońców, przysłali nawet parlamentariusza. Nie przyjęło go nasze dowództwo, nie interesowało go, czego ten pan sobie życzy. Przyznam się, że ja bym się zapytał, a nuż się chcieli poddać.

sa

Czytaj także

"Barykada Września" na warszawskiej Ochocie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 06:00
8 września 1939 roku Wehrmacht zaatakował Warszawę. Rozpoczęło się oblężenie stolicy Polski, a w czasie jej obrony szczególnie odznaczyli się obrońcy barykady w dzielnicy Ochota, która stawiała opór aż do momentu zawieszenia broni z 27 września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tu Polskie Radio: "Hitler nie zjadł śniadania w Warszawie"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 05:30
– Wczoraj radio Königsberg podało, że w dniu dzisiejszym nastąpi uroczysty wjazd kanclerza Hitlera do Warszawy, gdzie spożyje śniadanie. Jakoś tego śniadania nie zjadł – mówił ppłk Wacław Lipiński, szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy w przemówieniu radiowym 10 września 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chcę 600 ludzi gotowych umrzeć za Warszawę". Przypominamy apel Stefan Starzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 05:55
12 września 1939 roku warszawska rozgłośnia wciąż nadawała program. Na antenie jak zwykle wystąpił prezydent miasta Stefan Starzyński, który w płomiennym apelu wezwał ochotników do oddziałów obrony Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna obronna 1939. "Warszawa pisze swoje karty krwią"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 06:00
12 września 1939 roku w Polskim Radiu przemówili Wacław Sieroszewski i Mieczysław Niedziałkowski, którzy dodawali otuchy słuchaczom i zagrzewali ich do dalszego oporu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mówię z oblężonej Warszawy". Radiowy apel Juliena Bryana

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 05:55
15 września 1939 roku Julien Bryan, amerykański fotograf i reżyser, zaapelował przez Polskie Radio do prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz narodu amerykańskiego. Prosił o pomoc dla oblężonej Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio o wkroczeniu Sowietów 17 września 1939 roku [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 05:58
Polskie Radio informowało słuchaczy o wkroczeniu Sowietów, a szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy Wacław Lipiński wypowiedział się na antenie o sytuacji politycznej. – Rosja po prostu uwierzyła, że my jesteśmy już wykończeni przez Niemców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Starzyński: tego historia Niemcom nie przebaczy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 05:40
– To nic, że dzisiaj zrujnują Warszawę, zrujnowali kiedyś Warszawę inni. Ona się odbuduje, ale to, że metodami takimi rujnuje się, tego historia Niemcom nie przebaczy. I ciężko za to zapłacić muszą Niemcy – powiedział w Polskim Radiu prezydent Stefan Starzyński.
rozwiń zwiń