Historia

Polskie Radio o wkroczeniu Sowietów 17 września 1939 roku [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 05:58
Polskie Radio informowało słuchaczy o wkroczeniu Sowietów, a szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy Wacław Lipiński wypowiedział się na antenie o sytuacji politycznej. – Rosja po prostu uwierzyła, że my jesteśmy już wykończeni przez Niemców.

Polskie Radio informuje o wkroczeniu Sowietów

Rozgłośnia Warszawa II emitowała odebrany przez nasłuch komunikat rządu polskiego. W Archiwum Polskiego Radia zachowało się wystąpienie podpułkownika Wacława Lipińskiego, w którym streścił oświadczenie.

Poinformował słuchaczy, że w radiu można usłyszeć komunikat, w którym ogłoszono, że z powodu braku wypowiedzenia wojny Wojsko Polskie nie prowadzi działań zbrojny przeciwko Armii Czerwonej. Jednocześnie rząd polski zaprotestował przeciwko naruszeniu granicy i wykorzystaniu trudnego położenia Polski przez Związek Sowiecki. Wacław Lipiński przedstawił także krótką ocenę sytuacji po sowieckiej agresji:

– Otóż wynika z tego wszystkiego, że Rosja po prostu uwierzyła, że rzeczywiście my tak jesteśmy już wykończeni przez tych Niemców.

Posłuchaj fragmentu wystąpienia podpułkownika Wacława Lipińskiego.

17 września 1939

Wkroczenie Armii Czerwonej było wypełnieniem zobowiązań wobec III Rzeszy, podjętych przez Sowietów w tajnym porozumieniu paktu Ribbentropp-Mołotow.

Nad ranem 17 września 1939 roku polski ambasador w Moskwie Wacław Grzybowski odebrał notę, w której rząd Związku Sowieckiego stwierdzał jakoby II Rzeczpospolita przestała funkcjonować i wobec przestały obowiązywać wszystkie zawarte wcześniej umowy dyplomatyczne.

Polskie Radio informowało o treści dokumentu wręczonego polskiemu ambasadorowi w Moskwie:

"Rząd sowiecki nie może pozostać obojętny na fakt, że zamieszkująca terytorium Polski pobratymcza ludność ukraińska i białoruska, pozostawiona własnemu losowi, stała się bezbronna. Wobec powyższych okoliczności Rząd Sowiecki polecił Naczelnemu Dowództwu Armii Czerwonej, aby nakazało wojskom przekroczyć granicę i wziąć pod swoją opiekę życie i mienie ludności Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi. Rząd sowiecki zamierza równocześnie podjąć wszelkie środki mające na celu wywikłanie narodu polskiego z nieszczęsnej wojny, w którą wepchnęli go nierozumni przywódcy i umożliwienie mu zażycia pokojowej egzystencji".

sa

Czytaj także

Zbrodnia katyńska - zagłada polskich elit

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 05:50
3 kwietnia 1940 roku do Katynia wyruszyły pierwsze transporty polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach jenieckich na terytorium Związku Radzieckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Syberyjska Golgota". Mirosława Niekoraniec: wierzyliśmy, że wrócimy do Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 18:05
– Polacy wywiezieni na Syberię zawsze mieli nadzieję w Bogu i wierzyli, że wrócą do Polski. Ratunku szukali w modlitwie – powiedziała Mirosława Niekoraniec. W audycji "Syberyjska Golgota" kolejna odsłona relacji świadków deportacji Polaków na Syberię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z jakim wrogiem Polska musiała walczyć we wrześniu 1939? Porównanie potencjałów armii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2023 03:45
Polska została napadnięta we wrześniu 1939 roku przez przeważające siły wrogich armii. 1 września 1939 roku granice II RP przekroczyły wojska Niemiec i Słowacji. 17 września zdradziecki cios zadał Polsce ZSRR. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Gursztyn: Stalin czekał aż Polska i Niemcy się wykrwawią

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 08:01
- Jeżeli na początku września 1939 r. prasa sowiecka pisała o dzielnych Polakach, to Stalin wówczas czekał, aż obie strony się wykrawią. Kto wie czy nie zacząłby grać na dwie strony. Stalin był pod tym względem hieną - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn, historyk i publicysta z TVP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

17 września 1939. Sowiecki atak rozpoczął IV rozbiór Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 06:00
Tego dnia 84 lata temu na rozkaz Stalina na pozbawione obrony tereny wschodniej Rzeczpospolitej ruszyło, według różnych szacunków, ponad pół miliona żołnierzy Armii Czerwonej. 
rozwiń zwiń